30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

“Parku eolik lundrues më i madh në botë” prodhon energjinë e tij të parë!

Duhen Lexuar

Një strukturë e përshkruar si ferma më e madhe eolike lundruese në botë prodhoi energjinë e saj të parë gjatë fundjavës, me më shumë turbina të vendosura për të hyrë online përpara se të mbarojë viti.

Në një deklaratë firma norvegjeze e energjisë Equinor e njohur më mirë për punën e saj në industrinë e naftës dhe gazit tha se prodhimi i energjisë nga turbina e parë me erë e Hywind Tampen u zhvillua të dielën pasdite.

Ndërsa era është një burim energjie i rinovueshëm, Hywind Tampen do të përdoret për të ndihmuar operacionet e energjisë në fushat e naftës dhe gazit në Detin e Veriut. Equinor tha se fuqia e parë e Hywind Tampen u dërgua në fushën e naftës dhe gazit Gullfaks.

Hywind Tampen ndodhet rreth 140 kilometra larg brigjeve të Norvegjisë, në thellësi që variojnë nga 260 në 300 metra.

Shtatë nga turbinat e fermës së erës janë planifikuar të dalin në qarkullim në vitin 2022, me instalimin e katër të mbeturave në vitin 2023. Kur të përfundojë, Equinor thotë se do të ketë një kapacitet sistemi prej 88 megavat. Krahas Equinor, kompanitë e tjera të përfshira në projekt janë Vår Energi, INPEX Idemitsu, Petoro, Wintershall Dea dhe OMV.

Equinor tha se Hywind Tampen pritej të plotësonte rreth 35% të kërkesës për energji elektrike të fushave Gullfaks dhe Snorre. “Kjo do të ulë emetimet e CO2 nga fushat me rreth 200,000 ton në vit,” shtoi kompania. Megjithatë, përdorimi i një ferme me erë lundruese për të ndihmuar në prodhimin e lëndëve djegëse fosile, ka të ngjarë të shkaktojë disa polemika.

Efekti i lëndëve djegëse fosile në mjedis është i konsiderueshëm dhe Kombet e Bashkuara thonë se, që nga shekulli i 19-të, “aktivitetet njerëzore kanë qenë shtytësi kryesor i ndryshimeve klimatike, kryesisht për shkak të djegies së lëndëve djegëse fosile si qymyri, nafta dhe gazi”. Duke folur në samitin e ndryshimeve klimatike COP27 në Sharm el-Sheikh, Egjipt, javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i KB lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për të pranishmit.

Equinor tha se turbinat në Hywind Tampen ishin instaluar në një strukturë betoni lundruese, me një sistem ankorimi të përbashkët. Një avantazh i turbinave lundruese është se ato mund të instalohen në ujëra më të thella se ato me fund fiks. Në vitin 2017, Equinor filloi operimet në Hywind Scotland, një impiant me pesë turbina, 30 MW që e quan ferma e parë me erë lundruese në botë. Që atëherë, një sërë kompanish të mëdha kanë bërë lëvizje në këtë sektor.

Ndërkohë, në fillim të këtij viti, Shtëpia e Bardhë tha se do të synonte 15 gigavat kapacitet lundrues të erës në det të hapur deri në vitin 2035. Si dhe ambicien prej 15 GW, një “Floating Offshore Wind Shot” synon të reduktojë kostot e teknologjive lundruese me mbi 70% deri në vitin 2035.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications