16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Turbina me erë më e lartë në botë drejt përfundimit: “E bën energjinë e erës shumë më efikase”!

Duhen Lexuar

Ekspertët në Modvion të Suedisë po përdorin forcën e drurit për të ndihmuar në kapjen e fuqisë së erës dhe për të vendosur rekorde në këtë proces.

Turbina me erë unike e kompanisë me bazë druri (do të jetë turbina prej druri më e lartë në botë kur të përfundojë) u porosit nga kompania energjetike me bazë në Suedi, Varberg Energi. Ajo do të qëndrojë në 344 këmbë, me tehet, sipas një raporti të Electrek mbi lajmet. Rekordi është vendosur për t’u dorëzuar këtë vit në Skara, Suedi.

Kompania po kërkon gjithashtu përfitime të tjera të dizajnit të drurit, përveç lartësisë. Ekspertët e Modvion thanë në faqen e internetit të kompanisë se druri i laminuar i përdorur për të ndërtuar strukturën është më i fortë dhe më i lehtë se çeliku, kur është pjesë e strukturës së turbinës.

Fotografitë në faqen e internetit të kompanisë tregojnë vinça që grumbullojnë cilindra prej druri që bëjnë kullën. Cilindrat ndahen në disa pjesë gjysmërrethore, të cilat kombinohen në vend. Meqenëse pjesët e kullës së turbinës janë të zbrazëta, muret mund të bëhen më të trasha, duke rritur forcën.

Dizajni modular i drurit përdor zam gjatë montimit, në vend të një grumbulli bulonash. Me pak fjalë, koncepti maksimizon forcën e fibrave natyrale të drurit, thanë ndërtuesit e tij. “Ne po sjellim në treg gjeneratën e ardhshme të kullave të larta në dru të inxhinieruar, karbon të vetë natyrës (fibër)”, tha CEO i Modvion, Otto Lundman në faqen e internetit të kompanisë.

Ekipi i Modvion tha se lartësia ka rëndësi kur bëhet fjalë për kapjen e erës. Si pjesë e një udhëzuesi përfitimi pikë për pikë, ata pretendojnë se kullat prej druri arrijnë në qiell në mënyrë më efikase se llojet e tjera, duke ulur koston. Arsyeja, pjesërisht, është për faktin se ata nuk kanë nevojë për aq shumë përforcime për të mbajtur peshën e tyre. Materialet më të lehta gjithashtu e bëjnë transportin më të lehtë.

Ndërtuesit e Modvion përdorin bredhin skandinav, për të cilin ata thanë se rritet mjaft shpejt për të kapërcyer prerjet. “Druri mundëson ndërtimin e kullave më të larta me një kosto më të ulët, gjë që e bën energjinë e erës më efikase pasi erërat janë më të forta dhe më të qëndrueshme lart”, tha Lundman për Electrek.

Ekipi tha se kullat prej druri do të kontribuojnë 90% më pak ajër të ndotur gjatë jetëgjatësisë së tyre sesa homologët e tyre metalikë. Kur çaktivizohen, synimi është që turbinat të ripërdoren në projekte të tjera ndërtimi, sipas faqes së internetit të Modvion. Kompania tashmë ka një prototip të provuar në Björkö, një ishull në Suedi. Është ndërtuar në vitin 2020. Dy projekte të tjera janë në punë, duke përfshirë edhe atë të Varberg.

“Kulla e Modvion mundëson ndërtimin e turbinave me erë me kosto efektive dhe të larta, një çelës për një sistem energjie neutral ndaj karbonit,” tha CEO i Varberg, Björn Sjöström.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications