16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Turbina me erë më e madhe në botë thyen rekordin e mëparshëm duke gjeneruar sasi të jashtëzakonshme energjie!

Duhen Lexuar

Edhe pse egzistues në librat e rekordeve për të qenë më i madhi në botë, një turbinë me erë me bazë në brigjet e provincës Fujian në Kinë ka arritur një tjetër arritje të jashtëzakonshme. E vendosur në fermën e erës në det të hapur Zhangpu Liuao Faza 2, diametri i rotorit të turbinës me erë është rreth 827 këmbë, ndërsa qendra e turbinës është 479 metra e lartë, raportoi Electrek.

Gjatë tajfunit Haikui, instalimi i madh ishte në gjendje të gjeneronte 384.1 megavat-orë energji elektrike në harkun kohor të një dite, e cila do të ishte e mjaftueshme për të furnizuar me energji rreth 170,000 shtëpi, sipas South China Morning Post.

Ndërsa shpejtësitë e erës prej 53 miljesh në orë zakonisht do të shihnin një turbinë me erë të bllokonte fletët e saj për të parandaluar mbingarkimin e sistemit, turbina GWH252-16MW e Goldwind ka një sistem inteligjent që i lejon asaj të rregullojë fletët e saj për të llogaritur kushtet, që do të thotë se ekziston nuk ka humbje të prodhimit të energjisë, siç raportoi Electrek bazuar në vlerësimin e South China Morning Post.

Diametri i rotorit të turbinës prej 827 këmbësh është pothuajse dy herë e gjysmë gjatësia e një fushe futbolli amerikan me zonat e saj fundore. Ndërkohë, çdo teh mund të afrohet me thyerjen e shpejtësisë së zërit (rreth 767 milje në orë), duke arritur në dy të tretat e asaj shifre.

Synimet e Kinës për energjinë e rinovueshme janë ambicioze, me një raport të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë që vë në dukje se vendi do të japë rreth gjysmën e të gjithë kapacitetit të ri global të energjisë së rinovueshme midis 2022 dhe 2027.

Për më tepër, objektivi i tij për të arritur 1200 gigavat të energjisë diellore fotovoltaike dhe të erës deri në vitin 2030 mund të arrihet që në vitin 2025. E gjithë kjo tregon se çfarë mund të arrihet duke u larguar nga karburanti i ndotur dhe duke u fokusuar në energjinë më të pastër dhe më të qëndrueshme që prodhon gazra zero që dëmtojnë planetin.

Fatmirësisht, projekte si ai i Kinës gjenden në të gjithë botën. Në fakt, rekordi që theu GWH252-16MW u vendos në Danimarkë, me prototipin V236-15.0 MW të Vesta-s që prodhoi 363 megavat-orë energji në 24 orë në gusht, sipas Electrek.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications