30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Kroacia thyen rekordin botëror të shpejtësisë të vendosur nga Tesla për makinat elektrike!

Duhen Lexuar

Kompania kroate Rimac ka vendosur zyrtarisht rekordin botëror të shpejtësisë për automjetet elektrike të prodhuara në masë.

Hipermakina elektrike Rimac Nevera ishte në gjendje të mposhtte arritjen e mëparshme në pronësi të Tesla Model S Plaid.

Hipermakina elektrike Rimac Nevera, e pajisur me katër motorë elektrikë me një fuqi totale prej 1914 kuajfuqish (dhe 2360 Nm çift rrotullues), arriti të arrijë një rekord prej 412 kilometrash në orë në një pistë testimi në qytetin gjerman të Papenburgut, i cili ka një formë ovale me dy seksione të drejta prej katër kilometrash.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications