30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Me çmime deri në disa milion dollarë – Ja 10 makinat elektrike më të shtrenjta në botë

Duhen Lexuar

Revolucioni i makinave elektrike ka pushtuar botën e automobilave. Papritur, makinat elektrike nuk janë thjesht mashtrime, por mjete motorike të plota, të cilat mahnitin komunitetin e makinave me performancën dhe fuqinë e tyre.

Duke përfshirë teknologjinë inovative, materialet e epokës së hapësirës dhe një filozofi me emetime zero, EV-të janë ngjitur me shpejtësi në rangun, duke u bërë makina të kërkuara dhe ekskluzive për njohësit e makinave.

Makinat si Rimac Nevera, me shifrat e tij të pabesueshme të përshpejtimit dhe motorin unik, ose Porsche Taycan Turbo S, i cili ka Turbo në emrin e tij, por ka vetëm motorë elektrikë, janë njëkohësisht mbresëlënës dhe aktual, për të mos përmendur çmimin. Të modeluara në teknologjinë më të avancuar, të gjitha makinat elektrike prestigjioze vijnë natyrshëm me një çmim të lartë.

  1. Tesla Model S Plaid

Çmimi: 135,000 dollarë

Që nga prezantimi i tij, Tesla Model S ka qenë standardi i artë për automjetet elektrike. Ishte modeli i parë elektrik i prodhuar në masë që ofroi performancë fantastike, duke i treguar komunitetit të makinave se çfarë janë në gjendje të EV-të. Në përsëritjen e tij të fundit, Model S Plaid është ende një makinë e jashtëzakonshme, e fuqizuar nga tre motorë elektrikë me një fuqi të përgjithshme prej 1000 kf. Rezultati është nga 0 në 60 mph në më pak se 2 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 200 mph. E fundit, por jo më pak e rëndësishme është diapazoni i tij mbresëlënës në jetën reale prej gati 400 miljesh.

  1. Porsche Taycan Turbo S

Çmimi: 185,000 dollarë

Kur Porsche prezantoi Taycan, ajo shkaktoi mjaft bujë në mesin e puristëve të markës. Së pari, ishte një model me katër dyer. Së dyti, ishte tërësisht elektrik. Dhe së treti, ai përdori emërtimin Turbo për një makinë pa turbocharger. Për disa, Taycan ishte një hap shumë larg. Por për shumë njerëz, ishte vetëm makina që dëshironin. I shpejtë, i aftë, shumë tërheqës për të vozitur, i përdorshëm në kushte të jetës reale dhe i rehatshëm për udhëtime të gjata, Taycan Turbo S mund të arrijë në 60 mph në 2,8 sekonda, i shtyrë nga dy motorët e tij të fuqishëm elektrikë, një në çdo bosht. Në kushte ideale, ai ka një distancë deri në 300 milje.

  1. Lucid Air Sapphire

Çmimi: 250,000 dollarë

Është mbresëlënëse se si modeli i parë i Lucid mund të jetë kaq i realizuar dhe i avancuar. Lucid Air shpërtheu në skenë me një përzierje të dizajnit të sofistikuar, teknologjisë së përparuar dhe performancës fantastike, duke treguar se ka ende një treg për sedanët ekskluzivë tërësisht elektrikë. Modeli më i lartë Sapphire ka tre motorë elektrikë me një fuqi të përgjithshme prej 1200 kf dhe shkon nga 0 në 60 mph në më pak se 3 sekonda. Interesante, Lucid pretendon se sedani i tij luksoz mund të arrijë 200 mph. Megjithatë, ajo që tërheq më shumë blerësit është mjeshtëria cilësore, dizajni i përsosur i brendshëm dhe diapazoni i jetës reale mbi 500 milje karikim.

  1. Tesla Roadster

Çmimi: 250,000 dollarë.

Gjenerata e dytë Tesla Roadster është një nga modelet më të pritura me padurim në botën e EV, me automjetet e para që thuhet se do të dalin në treg në vitin 2023. Megjithatë, ne tashmë dimë gjithçka për këtë model emocionues. Më e rëndësishmja, ne e dimë se Tesla po planifikon të prezantojë një vrasës supermakine në formën e këtij Roadster të ri, i cili do të ketë tre motorë elektrikë (një në pjesën e përparme, dy në pjesën e pasme), një fuqi rrotulluese prej 10,000 lb-ft dhe një fuqi masive. Paketa e baterive 200 kWh. Sipas Elon Musk, prototipet arritën të arrinin 60 mph në një 1.1 sekonda të pabesueshëm dhe Tesla premton mbi 600 milje distancë me një karikim të vetëm.

  1. Deus Vayanne

Çmimi: 2 milionë dollarë

Nuk dihet shumë për Deus Vayanne, përveç faktit se është shumë i fuqishëm (2200 kf), shumë i shtrenjtë (2 milionë dollarë) dhe ka një origjinë të respektueshme. Zgjidhja EV është subjekt i projektit të famshëm Italdesign dhe Williams Advanced Engineering, dhe do të debutojë në formën e tij të prodhimit në vitin 2025. Prodhimi është kufizuar në 99 automjete, të gjitha do të jenë në gjendje të arrijnë 60 mph në më pak se 2 sekonda dhe duke shkuar deri në shpejtësinë maksimale prej 250 mph. Duke pasur parasysh pjekurinë e prototipeve të paraqitura këtë vit në panairin ndërkombëtar të automjeteve në Nju Jork, jemi të sigurt se modelet e prodhimit do të tejkalojnë pritjet.

  1. Lotus Evija

Çmimi: 2.2 milionë dollarë

Lotus ka qenë një nga kompanitë kryesore të makinave sportive ICE për pjesën më të mirë të 70 viteve. Megjithatë, me Evija, modelin e saj të parë tërësisht elektrik, Lotus po hyn me guxim në një epokë të re. Me një motor elektrik, një paketë baterie 70 kWh dhe konstruksion dhe materiale inovative të shasisë, Evija mahnit me performancën e saj. Fuqia e prodhimit është 1900 kf me 1275 lb-ft çift rrotullues, që është e mjaftueshme që makina të arrijë nga 0 në 60 mph në më pak se 3 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 186 mph. Edhe pse është pak më i ngadalshëm se konkurrentët e tij, Evija ka 250 milje distancë, gjë që i jep asaj një avantazh konkurrues.

  1. Rimac Nevera

Çmimi: 2.1 milion dollarë

Pas disa makinave konceptuale të dukshme, Rimac prezantoi Nevera në vitin 2021, e cila u bë menjëherë një nga supermakinat elektrike më të kërkuara në treg. Me katër motorë elektrikë dhe një paketë masive baterie 120 kWh, Nevera mund të arrijë 60 mph në vetëm 2 sekonda dhe të përshpejtojë deri në 256 mph. Trajnimi gjeneron pothuajse 2000 kf dhe 1714 lb-ft çift rrotullues elektrik. Është interesante që Rimac donte që Nevera të ishte e përdorshme në botën reale, duke i dhënë asaj një rreze të mirë prej 320 miljesh. Vëllimi i planifikuar i prodhimit është 150 njësi, dhe automjeti nr.1 i është dorëzuar së fundmi pronarit të ri, kampionit botëror të F1, Nico Rosberg.

  1. Automobili Battista Pininfarina

Çmimi: 2.2 milionë dollarë

Automobili Battista Pininfarina është një kombinim emocionues i teknologjisë së shekullit të 21-të dhe ndërtimit klasik të autobusëve italianë. Nën trupin e tij të dizajnuar në mënyrë të mahnitshme është një makinë nga Rimac Nevera, megjithëse në një formë paksa të përmirësuar. Battista ka të njëjtën strukturë me katër motorë, e cila është përmirësuar për të prodhuar performancë të përmirësuar dhe një gamë të zgjeruar. Ai është në gjendje të arrijë 60 mph në vetëm 1.8 sekonda me një shpejtësi maksimale prej 240 mph. Megjithatë, me 310 milje largësi, është më se i aftë të jetë një EV i përditshëm, domethënë, nëse mund të përballoni 1900 kf të dërguar në të katër rrotat.

  1. Aspark Owl

Çmimi: 3.5 deri në 4 milionë dollarë

Hipermakina e parë elektrike japoneze tërhoqi fillimisht shumë vëmendje nga fansat e makinave falë performancës së saj të jashtëzakonshme, dizajnit unik dhe ekskluzivitetit. I debutuar në formë prodhimi në vitin 2020, Aspark Owl ka një shpejtësi prej 0 deri në 60 mph prej vetëm 1,9 sekondash dhe një shpejtësi maksimale prej 249 mph, duke e bërë atë një nga automjetet e prodhimit më të shpejtë në botë. Sekreti i saj? Modeli mbresëlënës përdor katër motorë elektrikë (dy në pjesën e përparme, dy në pjesën e pasme) dhe një paketë baterie relativisht të vogël, por efektive 69 kWh. Kjo rezulton në mbi 2000 kf dhe 1475 lb-ft çift rrotullues.

  1. Nio EP9

Çmimi: 3.48 milionë dollarë

Edhe pse asnjë nga 16 automjetet e tij nuk është shitur jashtë Kinës, Nio EP9 është ende një konkurrent i fortë. Ai ka një sistem motorik kompetent dhe rekorde të shumta nën brezin e tij. I parashikuar si një mjet vetëm për pista, EP9 ka katër motorë elektrikë individualë me një fuqi të përgjithshme prej 1400 kf, e cila siguron që të arrijë shpejtësinë 0 deri në 60 mph në 2,7 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej gati 200 mph. Është interesante se Nio ndërtoi pothuajse të gjithë komponentët vitalë të makinës në shtëpi, duke përfshirë frenat, motorët dhe shasinë e lehtë. Me paketën e tij të rëndësishme të baterive, EP9 ka një distancë tërheqëse prej 265 miljesh.

N.Xh /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications