16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Makina elektrike që thyen rekord: Mbi 2500 km autonomi!

Duhen Lexuar

2,574 km me një karikim të vetëm: ky është rezultati i jashtëzakonshëm i një ekipi studentësh gjermanë me makinën e tyre elektrike revolucionare, e cila theu rekordin botëror të kilometrazhit për këtë kategori automjetesh. Ajo, protagonistja e sipërmarrjes, quhet muc22 dhe nuk është tamam një makinë për familje.

E bërë nga materiale kompozite ultra të lehta, peshon vetëm 170 kg duke përfshirë bateritë, ka një formë aerodinamike që optimizon fërkimin me ajrin dhe mund të strehojë vetëm një pasagjer brenda një kabine që nuk është veçanërisht e rehatshme. Shpejtësia maksimale është gjithashtu modeste, 42 km/h, por pika e saj e fortë është konsumi: muc22 është në fakt i pajisur me dy motorë 400 W, të ngjashëm në fuqi me ato të një blenderi të zakonshëm.

Makina përmban motorë me magnet të përhershëm dhe një inverter inovativ të nitridit të galiumit. Dhe vetë inverteri duket se është sekreti i muc22: në një automjet elektrik, ky komponent është një nga më të rëndësishmit. Merret me transformimin e rrymës direkte që vjen nga bateritë në rrymë alternative. Një inverter efikas ofron disa avantazhe, për shembull kohë më të shpejta të karikimit, bateri më të vogla me të njëjtën performancë dhe me jetëgjatësi më të gjatë.

Rekordi u vendos brenda një hangari në aeroportin e Mynihut, për të shmangur çdo ndërhyrje të motit. Shtatë shoferë e drejtonin me radhë automjetin, i cili funksionoi vazhdimisht për më shumë se katër ditë përpara se bateria të mbaronte plotësisht. Muc22 mposhti kryesisht rekordin e mëparshëm prej 1609 km të vendosur në 2017 në Kaliforni.

Konsumi i makinës mund të llogaritet në 0.6 kWh për 100 km: makina elektrike më efikase në treg sot ka një konsum prej 14.8 kWh për 100 km. Dhe prototipi më i mirë EV i paraqitur deri më sot, Mercedes Vision EQXX, përshkon afërsisht 1200 km me një karikim të vetëm në kushtet e provës.

Megjithëse nuk zbatohet menjëherë për makinat e zakonshme, teknologjia e zhvilluar për muc22 hap rrugën për një gjeneratë të re automjetesh elektrike, me kapacitet udhëtimi dhe kohë karburanti që janë gjithnjë e më afër atyre të makinave të zakonshme me djegie.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications