14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Pse hamë më shumë para televizorit?!

Duhen Lexuar

Nëse shikojmë televizor jemi të fokusuar në atë që shohim. Dhe ja çfarë bën truri ynë nëse hamë në të njëjtën kohë.

Darkoni para televizorit? Gabim. Nutricionistët këshillojnë që të mos hani kurrë gjatë shikimit të televizorit – ose ekranit të kompjuterit ose celularit – sepse në këtë mënyrë përfundoni duke ngrënë gjithmonë më shumë se sa duhet. Dhe nëse jeni në dietë, ose dëshironi të qëndroni në formë, ose të humbni disa kilogramë, sigurisht që nuk është një zakon i mirë dhe i shëndetshëm.

Arsyeja është e qartë: ngrënia para televizorit ka të ngjarë të japë më shumë kalori sesa duhet  ose keni nevojë përpara se truri të ketë kohë të lëshojë sinjalin “Jam ngopur”, që është rreth 20 minuta. Ky është përfundimi i arritur nga një ekip studiuesish nga Universiteti i Birminghamit (MB) i cili ekzaminoi rezultatet e 24 kërkimeve mbi këtë temë: rrezikoni të hani shumë çdo herë që e bëni atë duke menduar për diçka tjetër, domethënë, pa i kushtuar vëmendje ushqimit që gëlltisni.

Për më tepër, faktori i kujtesës gjithashtu ka rëndësi: nëse hani pa mend, nuk ka kujtim për atë që keni gëlltitur dhe kjo mund të çojë në më shumë ushqim edhe gjatë ditës.

Natyrisht, të ngrënit duke u fokusuar te ushqimi ka efekt të kundërt: hulumtimi i Universitetit të Kolumbisë Britanike (Kanada) ka treguar se fokusimi në kënaqësinë e ushqimit (shija, aroma, tekstura) çon në më pak ushqim të konsumuar dhe porcionet më të vogla janë gjithnjë më mirë. Me pak fjalë, të hash vakte para televizorit është një zakon i keq!


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit