11.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Rishi Sunak zbulon planin me pesë pika për emigracionin ‘e paligjshëm’

Duhen Lexuar

Kryeministri britanik Rishi Sunak i tha Dhomës së Komunave se Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të pastrojë numrin e kërkesave për azil deri në fund të vitit 2023, do të krijojë një njësi të re të dedikuar të quajtur “komanda operacionale e anijeve të vogla” për të trajtuar kalimet e Kanalit dhe do të fusë oficerët e Forcave Kufitare në aeroportin e Tiranës sipas një marrëveshjeje të re me Shqipërinë.

Gjithashtu do të krijohet legjislacioni që do të thotë se ata që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht do të ndalohen dhe do të kthehen në vendin e tyre, ose në një vend të tretë të sigurt.

Në një përpjekje për t’i dhënë fund përdorimit të hoteleve për emigrantët, në vend të tyre do të përdoren vende alternative, duke përfshirë parqet e pushimeve të pashfrytëzuara, ish sallat e studentëve dhe objektet ushtarake të tepërta. Sunak i tha Commons se qeveria kishte identifikuar vendndodhje për të strehuar 10,000 njerëz.

Megjithatë, SNP-ja u kundërpërgjigj ndaj “qasjes armiqësore” nga qeveria konservatore dhe argumentoi se “askush nuk është i paligjshëm”, duke shtuar se ka shqetësime mbi planet për akomodim dhe “qasja e vetme për të gjithë” ndaj refugjatëve shqiptarë.

Udhëheqësi i SNP Westminster Stephen Flynn gjithashtu sfidoi Sunak-un se cilat rrugë ligjore ekzistojnë për ata që kërkojnë azil për të ardhur në MB.

Dhe, një organizatë bamirëse për refugjatët e kritikoi planin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar si “të tmerrshëm dhe grotesk”.

Pas njoftimit, Flynn i tha Commons se asnjë person që kërkon azil nuk është “ilegal”, por ra dakord që sistemi është i prishur, duke shtuar: “Sigurisht që ne nuk mund të shpëtojmë nga fakti se kush e ka thyer atë.”

Duke shtuar se ai ndante shqetësimet për akomodimin në hotel për azilkërkuesit që kishte vizituar, Flynn tha se kishte “shqetësime të rënda” mbi planet e qeverisë konservatore.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit