17.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

Detektori metalik zbulon një unazë martese mesjetare me vlerë rreth 47 mijë dollarë!

Duhen Lexuar

Çdo person që disponon një detektor metalik ëndërron të zbulojë diçka të vlefshme. Ky ishte fati i një burri anglez i cili bëri një zbulim të jashtëzakonshëm kur gjeti një unazë martese mesjetare me diamant në “gjendje pothuajse të përsosur” pranë Thorncombe, në jugperëndim të vendit. Tani artikulli pritet të arrijë midis 35,500 dhe 47,300 dollarë kur të dalë në ankand më vonë këtë muaj.

David Board, 69 vjeç, gjeti unazën “mahnitëse” në përpjekjen e tij të dytë për t’u bërë një ekspert i detektorit metalik pas një periudhe në vitet 1970, në të cilën ai kontrolloi plazhet lokale, por nuk gjeti asgjë të rëndësishme, tha një njoftim për shtyp nga shtëpia e ankandeve Noonans në fillim të kësaj jave.

Board e quajti unazën “një gjetje që ndodh një herë në jetë”. Ai filloi përsëri zbulimin e metaleve në 2019. Gjatë ditës së dytë të një kërkimi në terren, ai pothuajse kishte hequr dorë kur mori një sinjal në detektorin e tij metalik nga një shteg.

Fillimisht, fajtori dukej si një mbështjellës i ëmbël, por ai shpejt kuptoi se ishte një unazë ari. Kur e nxori të gjithë të mbuluar me baltë, Board tha se mendoi se ishte thjesht “skrap metali” dhe e hodhi në xhep.

Unaza është në “gjendje pothuajse perfekte”, tha në njoftim Nigel Mills, një konsulent në monedha dhe antikitete në Noonans. Bizhuteria kanë një rreth të artë me dy shirita të ndërthurur për të simbolizuar bashkimin martesor dhe një diamant të përmbysur të vendosur në të.

Brenda bandës është një mbishkrim francez mesjetar që lexon, “Ieo vos tien foi tenes le moy”, që përkthehet si, “Unë mbaj besimin tuaj, mbaj besimin tim”, sipas shtëpisë së ankandit.

Për shkak të vendndodhjes së gjetjes dhe cilësisë së unazës, ekspertët e Noonans supozuan se ishte unaza e martesës e Joan Brook, e dhënë asaj nga bashkëshorti i saj, Thomas Brook. Martesa e tyre në vitin 1388 i solli një pasuri të madhe familjes Brook, thuhet në njoftim, pasi Joan ishte e veja e Robert Cheddar, një tregtar i pasur rrobash dhe dy herë kryebashkiak i Bristolit, një qytet në Anglinë perëndimore.

Ishte në një kohë kur nocionet mesjetare të kalorësisë dhe dashurisë oborrtare ishin në kulmin e tyre, koncepte të cilat unaza i pasqyron, tha Noonans. Tani e njohur si unaza e diamantit mesjetar The Lady Brook, artikulli do të dalë në ankand më 29 nëntor.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit