29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

SHBA miraton buxhetin rekord të mbrojtjes për vitin 2023!

Duhen Lexuar

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA ka miratuar një buxhet të mbrojtjes për vitin 2023 prej rreth 850 miliardë dollarësh, tregojnë rezultatet e votimit.

Është specifikuar se kostoja prej 847.3 miliardë dollarësh do të jetë një rekord për Uashingtonin. Vitin e kaluar buxheti parashikonte ndarjen e 778 miliardë lekëve. Për më tepër, 10.6 miliardë dollarë të tjerë janë planifikuar të shpenzohen për “nevojat e lidhura me mbrojtjen jashtë juridiksionit buxhetor”. Kështu, kostoja totale do të jetë 857.9 miliardë dollarë.

Buxheti i mbrojtjes përmban tezën se Uashingtoni do të kërkojë të përjashtojë Moskën nga një sërë organizatash ndërkombëtare, përfshirë G20. Gjashtë miliardë dollarë janë dhënë për frenimin e Rusisë në Europë, dhe dokumenti flet gjithashtu për nevojën për të reduktuar varësinë nga transportuesit rusë të energjisë.

Përveç kësaj, buxheti përmban një iniciativë për të vendosur sanksione për pjesëmarrjen në transaksionet e arit dhe valutës me Moskën. Për më tepër, dokumenti supozon një ndalim të përhershëm të shkëmbimit të informacionit me Rusinë për sistemet e mbrojtjes raketore. Buxheti përfshin gjithashtu 10 miliardë dollarë ndihmë për Tajvanin dhe 800 milionë dollarë për Ukrainën.

Tani dokumenti duhet të shqyrtohet nga Senati. Kjo pritet të ndodhë para fundit të vitit. Pas fillimit të operacionit për mbrojtjen e Donbasit, Perëndimi rriti presionin e sanksioneve ndaj Moskës.

Kjo ka çuar në çmime më të larta për energjinë elektrike, karburantin dhe ushqimin në BE dhe SHBA. Presidenti Vladimir Putin vuri në dukje se politika e frenimit dhe dobësimit të Rusisë është një strategji afatgjatë e Perëndimit dhe kufizimet i dhanë një goditje të rëndë të gjithë ekonomisë globale. Sipas tij, qëllimi kryesor i Uashingtonit dhe aleatëve të tij është të përkeqësojnë jetën e miliona njerëzve.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications