16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Izraeli teston me sukses sistemin e mbrojtjes ajrore Sea Dome! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë miratuar një version me anije të sistemit të mbrojtjes ajrore Iron Dome të quajtur C-Dome (“Sea Dome”).

Sistemi ka kaluar së fundmi testet përfundimtare të suksesshme nga Marina izraelite, Drejtoria e Mbrojtjes Raketore e Ministrisë së Mbrojtjes dhe zhvilluesi i sistemit Rafael, shoqëria shtetërore.

Si pjesë e testit, sistemi zmbrapsi sulmet nga UAV-të, raketat e lundrimit dhe raketat MLRS.

Sistemi i mbrojtjes ajrore Sea Dome është një version i përmirësuar i sistemit Iron Dome dhe është krijuar për të zmbrapsur sulmet me raketa në infrastrukturën detare dhe bregdetare.

C-Dome është planifikuar të vendoset në katër korveta raketore të serisë Saar-6.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit