21.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

fiskalizim

Përfundon periudha pa gjoba; Ibrahimaj: 8,900 biznese të vogla nuk janë fiskalizuar, do kalojnë në status pasiv

Më 30 qershor përfundoi afati pa penalitete për biznesin e vogël që nuk është fiskalizuar. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë znj. Delina Ibrahimaj deklaroi se deri tani 8,900 biznese të vogla nuk janë fiskalizuar, pasi prej muajsh nuk raportojnë aktivitet.

Lufta ndaj evazionit, Tatimet do të krijojnë listën me 650 individët më të pasur në vend

Në tre vitet në vijim, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve do të krijojë një listë me 650 individët më të pasur në vend, pasuria e të cilëve do të hetohet për arsye të mbledhjes së taksave dhe reduktimit të informalitetit.

Çfarë po ndodh dhe çfarë do të ndodhë me fiskalizimin?!

Ministria e Financave dhe Ekonomisë vendosi shtyrjen deri më 30 qershor 2022 të periudhës pa gjoba për biznesin e vogël. Kontabilistët e kundërshtojnë vendimin, pasi penalizon të mëdhenjtë, kur ende ka probleme të pazgjidhura. AmCham dhe kompanitë e kasave kërkuan shtyrje të periudhës pa penalitete për një vit. Tatimet nuk presin fiskalizim të plotë për 120,000 subjekte, pasi një kategori e tyre janë mbyllur.

Raporti i kontabilistëve për fiskalizimin/ Portali SelfCare vijon të bllokohet, nuk reflketon faturat e blerje-shitjes në kohë reale

Mosfunksionimi i plotë i portalit SelfCare vijon të jetë shqetësim për bizneset dhe kontabilistët në zbatim të procesit të fiskalizimit.

Dhoma Amerikane kërkon shtyrjen e gjobave për fiskalizimin deri në fund të vitit 2022

Dhoma Amerikane ka kërkuar me forcë shtyrjen e afatit të zbatimit të penaliteteve që fillojnë nga 1 janari për bizneset që nuk kanë bërë procesin e fiskalizimit. Dhoma ka kërkuar që afati pa penalitete të shtyhet deri në fund në fund të vitit 2022.

Fiskalizimi ne rrethe ecën ngadalë. 51% e biznesit të vogël të fiskalizuar gjendet në Tiranë

Ecuria e fiskalizimit është e ngadaltë për të gjithë fashën në biznesin e vogël.

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications