36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

gaz

Analiza/ Ku janë përqendruar investimet amerikane në Shqipëri – Shifrat tregojnë fokusin në sistemin financiar dhe energjetikë e gaz

Sipas të dhënave nga “Banka e Shqipërisë”, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë investitori i gjashtë më i madh në vendin tonë, të paktën...

Kur jepen më shumë koncesione në Shqipëri? – Analiza e kontratave: Pjesa më e madhe janë ‘gaz dhe energji” 

Ministria e Financave në raportin e fundit të nëntorit të 2022, ka pranuar se ka dështuar në monitorimin e kontratave koncensionare. E për rrjedhojë...

Dimri përshkallëzon konkurrencën për gaz – Meteorologët parashikojnë temperatura të acarta

Shërbimet meteorologjike në Europë parashikojnë një dimër të ashpër me temperatura që pritet të shënojnë rekorde të reja. Në këtë situatë Europa dhe Azia...

Europa ka mjaftueshëm gaz të lëngshëm – 1/5 e tij vjen nga Rusia, pavarësisht sanksioneve perëndimore

Europa konsumon gjithnjë e më pak gaz rus dhe deklaron se do që të heqë plotësisht dorë nga ai sa më shpejt. Por nëse...

Tre skenarë se si lufta do të ndikojë në ekonominë globale

Ekonomistët e “Bloomberg”, një agjenci amerikane e specializuar për lajmet ekonomike, analizuan se si konflikti mund të ndikojë në rritjen ekonomike, inflacionin dhe politikën monetare në rang global.

Paketa Fiskale, 30 mln euro kosto tek biznesi dhe qytetarët

Që në vitin e parë të zbatimit (korrik-dhjetor 2022) projekt-paketa e re fiskale 3-vjeçare synon të rrisë arkëtimet shtesë tek qytetarët në të paktën 30 milionë euro. Bujqësia, sektori më i goditur, qeveria heq përjashtimet e akcizës dhe TVSH-së. Lehtësohet taksimi i pagave, u zgjeruan kufijtë për pagat ulëta dhe të larta. Të gjitha ndryshimet

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications