23.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

investimet

Turqia zgjeron fuqishëm sipërmarrjet në Shqipëri – Investimet e huaja në Shqipëri arrijnë shifra rekord

Elisabeta Dosku/ Vendi ynë po vijon të thithë më shumë investime të huaja nga viti në vit. Referuar të dhënave të publikuara nga Ministria...

Investimet energjetike në bregdet – Tender 473 mln lekë për linjën e re 35 kV në Rajonin e Vlorës

Me një fond limit prej 473 mln lekë Operatori i Sistemit të Shpërndarjes ka hapur tenderin për ndërtimin e linjës së re 35 kV,...

Ekonomia parashikohet në rritje 3 vitet e ardhshëm – Mbështetet tek konsumi dhe investimet. Tregu i punës konsiderohet shqetësim

Ekonomia shqiptare parashikohet të ketë një trend pozitiv në rritje në vitet  në vijim. Referuar programit buxhetor afatmesëm 2025-2027, të botuar në Fletoren Zyrtare,...

“Të rritet energjia e tregtuar në bursën shqiptare” – Kuvendi, kërkesa Entit Rregullator edhe për investimet dhe sigurinë kibernetike

Enti Rregullator i Energjisë duhet të luajë një rol më aktiv në drejtim të rritjes së volumit të energjisë së tregtuar në Bursën Shqiptare...

Investimet e huaja direkte, rekord në 3-mujorin e parë – Sipas Bankës së Shqipërisë arrijnë 354 milionë euro. Gjeografia e shteteve

Të dhënat më të fundit zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se, edhe përgjatë tremujorit të parë të këtij viti është ruajtur trendi mjaft...

Si do të ndryshojnë komunikimet elektronike? – Nga investimet me kapacitete të larta, deri te 5G. Projektligji, për miratim në Kuvend

Këshilli i Ministrave ka dërguar për miratim në Kuvend projektligji “Për komunikimet elektronike në Republikën e Shqipërisë”, nga ku parashikohet të ketë ndikim të...

Investimet e Huaja “rendin” pas pasurive të paluajtshme – Rritje rekord e fluksit, sektori më tërheqës në Shqipëri

Sektori i pasurive të paluajtshme është më tërheqësi në optikën e investitorëve, pasi po njeh një rritje të “frikshme” të investimeve. Të dhënat zyrtare...

Përgjysmohen Investimet e Huaja “anonime” – Cilat janë shtetet “surprizë” që po rrisin interesin ndaj Shqipërisë?

Përgjatë vitit që lamë pas, fluksi i Investimeve të Huaja Direkte në Shqipëri regjistrohet në afro 1.5 miliardë euro, me një rritje të konsiderueshme...

Investimet private në infrastrukturë gazi – Qeveria miraton rregullat, tarifa 5-30 mln lekë për të marrë miratimin

Çdo subjekt apo bashkim shoqërish mund të aplikojë për marrjen e një miratimi për ndërtimin dhe përdorimin e infrastrukturës së sistemeve të gazit, ndërkohë...

Lehtësohen procedurat për investimet në energji – Balluku: Risi edhe për vetëprodhuesit nga panelet diellore

Qeveria ka ndryshuar rregullat dhe procedurat për ndërtimin e kapaciteteve të reja prodhuese të energjisë, duke lehtësuar kryerjen e studimeve nga investitorët e centraleve...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications