30.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

lira

Çmimet në Shqipëri, më të lira se rajoni dhe BE-ja – Në muajin Maj, inflacioni sipas Eurostat vlerësohet në 2.5%

Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit, që mat rritjen e çmimeve sipas metodologjisë së ‘Agjencisë Europiane të Statistikave’, në muajin Maj të vitit...

29 mijë biznese njoftohen për detyrimet e “kripura” – 169 profesione të lira, parapagesë tatimi mbi fitimin nga 15-23%

Mbi 29 mijë bizneseve të cilat sipas ligjit në fuqi bëjnë pjesë në grupin e profesioneve të lira,  u janë dërguar nga administrata tatimore ...

Çmime më të lira në janar – INSTAT konfirmon tendencën rënëse. Në muajin e parë të vitit, inflacioni 3,4%

Fillimi i vitit 2024 ka konfirmuar tendencën rënëse të çmimeve të nisur gjatë fundvitit të kaluar. Të dhënat më të fundit nga INSTAT tregojnë...

Taksat për vitin 2024 – Nis tatimi progresiv për profesionet e lira

Nga 1 janari ka nisur zbatimi i tatimit progresiv me normat tatimore 15% dhe 23% për të vetë punësuarit, personat fizikë dhe tregtarë të...

Individët dhe bizneset “largohen” nga euro – Bankës së Shqipërisë analizon tendencën. Interesat e kredive në lekë, më të lira

Tremujori i tretë i vitit është karakterizuar nga zhvendosja e portofolit drejt kreditimit në lekë, e ndihmuar nga ngushtimi i shpejtë i diferencës midis...

“Do kishim çmime më të lira”, nafta bruto e prodhuar në vend, më e lartë se gjithë importi

Vitin e shkuar nga nëntoka shqiptare u nxorën 902 mijë tonë naftë bruto. Në raport me 2021-shin, sasia e naftës së prodhuar në vend...

Pushime më të lira prej euros, shqiptarët “dyndje” jashtë – Janar-qershor, rriten me mbi 50% kontratat e sigurimit “karton jeshil” të makinave

Nënçmimi i fortë euros në raport me lekun ka lehtësuar kostot e shqiptarëve për udhëtimet jashtë kufijve, gjë që është reflektuar edhe te sigurimet...

Harrojini fluturimet e lira; Biletat shtrenjtohen ndjeshëm vitin e ardhshëm, mesatarisht 150-200 euro

Nëse tre vitet e fundit të fluturoje nëpër Europë ka qenë mjaft lirë, me bileta që zbritën deri në 20 euro në një...

Taksimi i profesioneve të lira, “barra do të bjerë mbi qytetarët, nuk zgjidhet informaliteti e pabarazitë”

Nisur nga viti i ardhshëm, noterët, agjentët imobiliarë, dentistët, mjekët, IT-të, guidat turistike, avokatët e një sërë të profesionesh që ofrojnë shërbime do të...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications