Home Turizmi Të gjitha vendet ku duhet të paguani një ‘taksë turistike’ në 2024!

Të gjitha vendet ku duhet të paguani një ‘taksë turistike’ në 2024!

0
Të gjitha vendet ku duhet të paguani një ‘taksë turistike’ në 2024!

Lajmet për ndikimet negative të shumë turistëve ishin kudo. Destinacionet më të njohura në botë, si Venecia, Barcelona dhe Zelanda e Re, po përpiqen të mbajnë nën kontroll numrin e vizitorëve. Cili është problemi me mbiturizmin? Epo, banorët lokalë vuajnë pasi prona bëhet e papërballueshme për shkak të pronarëve që vijnë me leje pushimi. Autoritetet luftojnë për të menaxhuar mbeturinat e lëna pas nga turistët dhe ndotja kontribuon në krizën klimatike.

Një taktikë që destinacionet po përdorin, fjalë për fjalë, janë taksat turistike: tarifat që vizitorët duhet të paguajnë, në krye të shpenzimeve të zakonshme si akomodimi dhe ushqimi. Ky nuk është një koncept i ri, sigurisht. Nëse keni udhëtuar jashtë vendit, ka të ngjarë të keni paguar një taksë turistike më parë. Ndoshta nuk e keni vënë re kurrë – pasi ndonjëherë përdoret në biletat e linjës ajrore ose taksat që paguani në hotelin tuaj.

Barcelona po rrit (përsëri) taksën turistike në 2024

Në vitin 2022, autoritetet e qytetit njoftuan se taksa turistike e Barcelonës do të rritet gjatë dy viteve të ardhshme. Që nga viti 2012, vizitorëve në kryeqytetin katalanas u është dashur të paguajnë taksën turistike rajonale dhe një tarifë shtesë në të gjithë qytetin. Më 1 prill 2023, autoritetet e qytetit e rritën tarifën komunale në 2,75 €.

Një rritje e dytë do të ndodhë më 1 prill 2024, kur tarifa do të rritet në 3,25 €. Taksa zbatohet për vizitorët që qëndrojnë në akomodime turistike zyrtare. Këshilli tha se të ardhurat do të përdoren për të financuar infrastrukturën e qytetit, duke përfshirë përmirësimet në rrugë, shërbimet e autobusëve dhe shkallët lëvizëse.

Portimão, Portugali, vendosi taksën turistike në mars 2024

Portimão ka ndjekur hapat e qyteteve fqinje duke vendosur një taksë turistike në mars. Qyteti port në Algarve të Portugalisë do të ndryshojë taksën nga sezoni i lartë në sezonin e ulët, duke e vendosur atë në 2 € për natë nga prilli në tetor dhe 1 € për natë nga nëntori në mars.

Olhão, një qytet peshkimi portugez i popullarizuar nga turistët, në mënyrë të ngjashme filloi t’i tarifonte vizitorët 2 € në natë midis prillit dhe tetorit të vitit të kaluar. Taksa ulet në 1 € nga nëntori deri në mars. Ai nuk zbatohet për fëmijët nën moshën 16 vjeç dhe është i kufizuar në pesë netë – pra maksimumi 10 € – për udhëtim.

Tarifat po përdoren për të minimizuar ndikimin e turizmit në qytetet e Algarve, duke përfshirë përmirësimin e pastërtisë, sigurisë dhe qëndrueshmërisë. Dy nga 16 komunat e Algarve kanë ngarkuar tashmë një taksë turistike: Faro (1,5 € për natë deri në shtatë netë midis marsit dhe tetorit) dhe Vila Real de Santo António (1 € në ditë deri në shtatë ditë).

Bali: Taksa turistike u prezantua në shkurt 2024

I njohur si Toka e Zotave, Bali tërheq vizitorë nga e gjithë bota në plazhet, ishujt dhe kulturën shpirtërore të tij. Por turizmi nënkupton edhe probleme dhe Bali shpreson të zgjidhë disa prej tyre me një taksë të re që duhet paguar për të hyrë në vend.

Që nga 14 shkurti 2024, të ardhurit ndërkombëtarë dhe vendas duhet të paguajnë një tarifë prej 150,000 IDR (8,80 €). Kjo duhet të paguhet në kabinat speciale në Aeroportin Ndërkombëtar Ngurah Rai të Balit. Autoritetet thonë se procesi zgjat më pak se 30 sekonda. Ata thanë se të ardhurat shkojnë për projekte që “ruajnë mjedisin, natyrën dhe kulturën, si dhe përmirësojnë cilësinë” e Balit.

A prezanton Tajlanda një tarifë turistike në 2024?

Në vitin 2022 u përfol se do të vendosej një taksë turistike në qershor të 2023. Kjo nuk ndodhi, më pas nuk ndodhi as afati tjetër i tetorit. Dhe nuk ka pasur plane të konfirmuara për vitin 2024. Linjat ajrore dhe organet që përfaqësojnë linjat ajrore thuhet se e kanë kundërshtuar tarifën. Kur u përfol për herë të parë, u tha se taksa do të ishte 300 baht (8 €).

Në vitin 2022, guvernatori i Autoritetit të Turizmit të Tajlandës i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një pjesë e tarifës do të “përdoret për t’u kujdesur për turistët” pasi ka pasur raste kur sigurimet shëndetësore nuk i mbulonin ata. Ai do të ndihmojë gjithashtu në financimin e zhvillimeve të mëtejshme të atraksioneve turistike, siç është Pallati i Madh në Bangkok.

Taksa turistike e Venecias: Kur do të duhet të paguajnë vizitorët për të hyrë në 2024?

Taksa turistike e Venecias ka qenë objekt i shumë debateve dhe vonesave. Qyteti është një nga më të mbituristët në Evropë, duke i detyruar vendasit të dalin nga rrugët e ngushta dhe të mbushura me njerëz të qendrës së qytetit. Tani është konfirmuar se qyteti i lagunës do të provojë një tarifë hyrjeje për një pjesë të vitit 2024. Vizitorët do të duhet të paguajnë një tarifë prej 5 € për të hyrë në fundjavat e pikut dhe ditët e tjera midis prillit dhe mesit të korrikut – 29 ditë në total.

Tarifa e udhëtimit ditor do të jetë në fuqi gjatë orëve të pikut (08.30-16.00), që do të thotë se vizitorët që vijnë në Venecia për darkë ose një koncert nuk do të duhet të paguajnë. Tarifa e hyrjes synon të reduktojë turmat, të inkurajojë vizita më të gjata dhe të përmirësojë cilësinë e jetës për banorët. Të ardhurat nga tarifat e hyrjes do të shkojnë për shërbime që ndihmojnë banorët e qytetit, si mirëmbajtja, pastrimi dhe ulja e kostove të jetesës.

Këto janë të gjitha vendet ku duhet të paguani një tarifë turistike për të hyrë:

 • Austria
 • Belgjika
 • Butani
 • Bullgaria
 • Ishujt e Karaibeve
 • Kroacia
 • Republika Çeke
 • Francë: Taksa më e lartë turistike në Paris falë Olimpiadës 2024
 • Gjermania
 • Greqia
 • Hungaria
 • Italia
 • Japonia
 • Malajzia
 • Zelanda e Re
 • Holanda
 • Portugalia
 • Sllovenia
 • Spanja
 • Zvicra
 • SHBA


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.