29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Të gjitha vendet ku duhet të paguani një ‘taksë turistike’ në vitin 2024!

Duhen Lexuar

Mbi turizmi mund të ketë qenë fjala e vitit 2023 në industrinë e udhëtimeve. Lajmet për ndikimet negative të shumë turistëve ishin kudo. Destinacionet më të njohura në botë, si Venecia, Barcelona dhe Zelanda e Re, po përpiqen të mbajnë nën kontroll numrin e vizitorëve.

Cili është problemi me mbiturizmin? Banorët lokalë vuajnë pasi prona bëhet e papërballueshme për shkak të pronarëve që blejnë leje pushimi. Autoritetet luftojnë për të menaxhuar mbeturinat e lëna pas nga turistët dhe ndotja kontribuon në krizën klimatike. Një taktikë që destinacionet po përdorin, janë taksat turistike: tarifat që vizitorët duhet të paguajnë, në krye të shpenzimeve të zakonshme si akomodimi dhe ushqimi.

Ky nuk është një koncept i ri, sigurisht. Nëse keni udhëtuar jashtë vendit, ka të ngjarë të keni paguar një taksë turistike më parë. Ndoshta nuk e keni vënë re kurrë – pasi ndonjëherë përdoret në biletat e linjës ajrore ose taksat që paguani në hotelin tuaj.

Barcelona po rrit (përsëri) taksën turistike në 2024

Në vitin 2022, autoritetet e qytetit njoftuan se taksa turistike e Barcelonës do të rritet gjatë dy viteve të ardhshme.

Valencia do të vendosë një taksë turistike në vitin 2024

Valencia do të vendosë një taksë turistike për udhëtarët që qëndrojnë në të gjitha llojet e akomodimit në rajon, duke përfshirë hotelet, bujtinat, apartamentet dhe kampingjet.

Olhão, Portugali, prezantoi një taksë turistike në 2023

Olhão, një qytet peshkimi portugez i popullarizuar nga turistët, ka filluar t’i tarifojë vizitorët 2 € në natë midis prillit dhe tetorit.

Bali: Taksa turistike do të futet në shkurt 2024

I njohur si Toka e Zotave, Bali tërheq vizitorë nga e gjithë bota në plazhet, ishujt dhe kulturën shpirtërore të tij. Nga 14 shkurti 2024, të ardhurit ndërkombëtarë dhe vendas do të duhet të paguajnë një tarifë prej 150,000 IDR (8,80 €).

A prezanton Tajlanda një tarifë turistike në 2024?

Në vitin 2022 u përfol se do të vendosej një taksë turistike në qershor të 2023. Kjo nuk ndodhi, më pas nuk ndodhi as afati tjetër i tetorit. Kur u përfol për herë të parë, u tha se taksa do të ishte 300 baht (8 €).

Taksa turistike e Venecias: Kur do të duhet të paguajnë vizitorët për të hyrë në 2024?

Taksa turistike e Venecias ka qenë objekt i shumë debateve dhe vonesave. Qyteti është një nga më të mbituristët në Evropë, duke i detyruar vendasit të dalin nga rrugët e ngushta dhe të mbushura me njerëz të qendrës së qytetit. Tani është konfirmuar se qyteti i lagunës do të provojë një tarifë hyrjeje për një pjesë të vitit 2024. Vizitorët do të duhet të paguajnë një tarifë prej 5 € për të hyrë në fundjavat e pikut dhe ditët e tjera midis prillit dhe mesit të korrikut – 29 ditë në total.

Këto janë të gjitha vendet ku ju tashmë duhet të paguani një tarifë turistike për të hyrë. Shumë vende kanë tashmë një tarifë turistike në fuqi, për një sërë arsyesh. Për disa, kjo ka të bëjë me përpjekjen për të frenuar numrin e turistëve dhe për të parandaluar mbiturizmin.

Për të tjerët është pothuajse si një taksë qëndrueshmërie për çdo vizitor. Paratë nga këto taksa shkojnë për mirëmbajtjen e objekteve turistike dhe mbrojtjen e burimeve natyrore.

 • Austria
 • Belgjika
 • Butani
 • Bullgaria
 • Ishujt e Karaibeve
 • Kroacia
 • Republika Çeke
 • Francë: Taksa më e lartë turistike në Paris falë Olimpiadës 2024
 • Gjermania
 • Greqia
 • Hungaria
 • Italia
 • Japonia
 • Malajzia
 • Zelanda e Re
 • Holanda
 • Portugalia
 • Sllovenia
 • Spanja
 • Zvicra
 • SHBA


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications