16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Tirana, destinacioni kryesor turistik për italianët – Raporti i Institutit Ekonomik Mastercard: Pas kryeqytetit shqiptar, Korfuzi dhe Parisi

Duhen Lexuar

Është kryeqyteti shqiptar Tirana, i ndjekur nga ishulli grek i Korfuzit dhe Parisi, në krye të destinacioneve turistike për italianët që do të udhëtojnë jashtë vendit gjatë verës. Japonia është i vetmi destinacion ndërkontinental në dhjetëshen e parë.

Në këtë përfundim ka arritur Travel Trends, raporton Instituti Ekonomik Mastercard në edicionin e tij të pestë, i cili, për këtë renditje, përpunon të dhënat për rezervimet e fluturimeve nga qershori deri në gusht 2024 dhe llogarit pjesën e secilit destinacion në totalin e udhëtimeve. Duke krahasuar numrat, renditja e destinacioneve me rritjen më të madhe në lartësi është hartuar duke përdorur nivelet e vitit 2019.

Duke aplikuar metodën globale, Mynihu është destinacioni turistik më i kërkuar për këtë sezon veror. Stadiumi Allianz Arena do të presë ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian të Futbollit më 14 qershor.

Tokio është në vendin e dytë në listë. Pas përfundimit të kufizimeve për shkak të Covid dhe rifillimit të plotë të fluturimeve, Japonia ka regjistruar mbërritje të jashtëzakonshme të pasagjerëve, një trend i favorizuar nga lehtësia e zhvlerësimit të jenit, që do të vazhdojë edhe në muajt e ardhshëm. Për vendin e tretë rikthehemi në Europë me kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranën, e cila, siç u përmend, është edhe destinacioni i parë më i kërkuar i fluturimeve që nisen nga Italia.

Europa kryeson gjithashtu renditjen për ecurinë e 12 muajve të fundit që përfundojnë në mars 2024, për dhjetë tregjet kryesore më të kërkuara, ku katër nga pesë tregjet kryesore janë destinacione europiane.

Në këtë rast llogaritet ndryshimi në peshën e transaksioneve turistike. Japonia është e para, Irlanda është në vendin e dytë dhe Rumania në vendin e tretë. Ngritja e Bukureshtit, shpjegon raporti, është pjesërisht për shkak të pranimit të Rumanisë në zonën Shengen që i shtyu linjat ajrore të zgjerojnë shërbimin në këtë vend. Ky vendim “tërhoqi” më shumë turistë veçanërisht nga Spanja, Suedia dhe Danimarka.

Dorian Koça/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications