11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

35% e milionerëve thonë se “do të duhet një mrekulli” për të qenë gati për pension!

Duhen Lexuar

Një milion dollarë nuk është më ai që ishte. Ka më shumë milionerë në SHBA dhe globalisht se kurrë më parë, me afro 24.5 milionë milionerë në mbarë vendin që nga viti 2022, sipas Raportit të fundit të Pasurisë Globale nga Instituti i Kërkimeve Credit Suisse. Megjithatë, të kesh shtatë shifra në bankë ofron më pak siguri sesa dikur përballë inflacionit dhe luhatjeve ekstreme të tregut.

“Kjo shenjë është më e lehtë për t’u marrë, por mund të mos japë atë që presim,” tha Dave Goodsell, drejtor ekzekutiv i Qendrës Natixis për Insight Investitor. Këto ditë, më pak amerikanë, përfshirë milionerë, ndihen të sigurt për gjendjen e tyre financiare.

Edhe në mesin e individëve me vlerë të lartë neto, 58% thanë se pranojnë se do të duhet të vazhdojnë të punojnë më gjatë dhe 36% shqetësohen se pensioni mund të mos jetë as një opsion, sipas të dhënave më të fundit nga Natixis Investment Managers.

Në fakt, 35% e milionerëve thanë se aftësia e tyre për të qenë të sigurt financiarisht në pension “do të duhet një mrekulli”, zbuloi sondazhi i më shumë se 8,500 investitorëve individualë.

Amerikanët tani presin që do t’u duhen 1.25 milionë dollarë për të dalë në pension të qetë, pasi kostot më të larta shtrëngojnë buxhetet e familjeve, një studim i veçantë nga Northwestern Mutual zbuloi një rritje prej 20% nga 1.05 milionë dollarë të anketuar të cituar vitin e kaluar.

“Një milion mund të duket shumë, por shumë njerëz habiten kur bëjnë llogaritë dhe kuptojnë se 4% e 1 milion dollarëve janë vetëm 40,000 dollarë në vit,” tha Goodsell. “Kjo është zakonisht pak më pak se sa janë mësuar të jetojnë këta individë.”

Rregulli 4% është një udhëzues popullor për pensionistët për të përcaktuar se me sa para mund të jetojnë çdo vit pa frikën se do të mbarojnë më vonë. Megjithatë, duke pasur parasysh pritjet aktuale të tregut, rregulli 4% “mund të mos jetë më i realizueshëm”, shkruajnë studiuesit në Morningstar në një punim të fundit.

Një tjetër sondazh nga Bankrate.com zbuloi gjithashtu se 55% e amerikanëve që punojnë tani mendojnë se janë prapa në kursimet e tyre të pensionit mes inflacionit të lartë të vazhdueshëm dhe paqëndrueshmërisë së tregut. “Njerëzit duhet të shikojnë se sa kanë dhe të marrin kohë për të bërë llogaritjen për të parë se sa do të zgjasë,” tha Goodsell. “Emri i lojës është ruajtja.”


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit