28.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik 2024

Sa para ju duhen për të qenë të lumtur? – Një fitues i çmimit Nobel ka përgjigjen

Duhen Lexuar

A mund të blejë paraja lumturinë? Jo domosdoshmërisht. Disa studime kanë eksploruar lidhjen midis pagave dhe kënaqësisë. Rezulton se shuma është shumë larg nga të ardhurat vjetore të Elon Musk ose Jeff Bezos, sipas një studimi të shkruar nga një laureat i çmimit Nobel.

Angus Deaton (Laureati i Nobelit 2015) dhe kolegu i ekonomisë Daniel Kahneman arritën në përfundimin se fitimi i më shumë se 75,000 dollarëve në vit mund t’ju bëj të arrini kulmin e lumturisë. Revista si Forbes e morën këtë studim.

Deaton dhe Kahneman besonin se kur filloni të fitoni më shumë se 75,000 dollarë, bëhet e vështirë të rrisni aftësinë tuaj për të bërë gjëra që ju bëjnë më të lumtur. Gjëra “të tilla si kalimi i kohës me njerëzit që ju pëlqen, shmangia e dhimbjeve dhe sëmundjeve dhe shijimi i kohës së lirë”, thotë një citim nga studimi i mbledhur në Business Insider.

Paratë nuk mund t’ju blejnë gjithçka

Kur arrini pikën ku mbulohet çdo nevojë bazë, nuk ka shumë vend për të blerë gjëra që do t’ju bëjnë më të lumtur. Koha juaj e lirë, shëndeti ose marrëdhëniet nuk përmirësohen me të njëjtin ritëm si të ardhurat tuaja.

75,000 dollarë në vit është një realitet vetëm në vendet e pasura. Kjo lloj rroge është pothuajse e pamundur në një vend në zhvillim. Për më tepër, Deaton bëri llogaritjet e tij në vitin 2010. Në një studim të fundit, të referuar nga Business Insider, shoku i Wharton, Matthew Killingsworth, e rriti shumën në 85,000 dollarë.

Ekonomisti Seth Stephens-Davidowitz pohoi se Dr. Killingsworth gjithashtu hodhi poshtë idenë e Deaton. Ai zbuloi se është e mundur të rritet lumturia pas 75,000 dollarëve. Megjithatë, “ju duhet të vazhdoni të dyfishoni të ardhurat tuaja për të marrë të njëjtën rritje të lumturisë,” shkroi Stephens-Davidowitz në New York Times.

Stephens-Davidowitz sugjeroi gjithashtu se rritja e lumturisë mund të kthehet kur të arrini shifrën e 8 milionë dollarëve. “Një studim i mijëra milionerëve të udhëhequr nga studiues në Shkollën e Biznesit të Harvardit gjeti një fitim në lumturi kur një vlerë neto rritet mbi 8 milionë dollarë,” shkroi ai.

“Por efekti ishte i vogël: një vlerë neto prej 8 milionë dollarësh ofron një nxitje lumturie që është afërsisht gjysma e asaj të të qenit i martuar”, shtoi Stephens-Davidowitz.

Lumturia dhe trishtimi juaj janë të lidhura edhe me pagat e të tjerëve.

Profesori i Psikologjisë Jean Twenge shkroi në The Conversation: “Një studim zbuloi se njerëzit që jetonin në vende me më shumë pabarazi të ardhurash ishin më pak të lumtur”.

Shtetet më të lumtura në botë

Sipas Raportit më të lumtur të OKB-së në botë, vendet e pasura me shpërndarje më të mirë të pasurisë kanë qytetarë më të lumtur. Ky është rasti për vende si Finlanda, Danimarka, Islanda dhe Zvicra.

Vendet më të lumtura në renditje kanë një pagë mesatare prej rreth 68,000 dollarë në vit.

Pavarësisht se janë një nga ekonomitë më të mëdha në botë, Shtetet e Bashkuara zënë vendin e 16-të në Raportin më të lumtur të OKB-së në botë.

Në anën e kundërt, një mbretëri e vogël dhe e varfër aziatike e quajtur Bhutan arriti në titujt kryesorë në vitin 2019 duke pretenduar se është një nga vendet më të lumtura në botë.

Në një farë mase, paratë janë lumturi

A do të thotë kjo se paratë nuk janë të nevojshme për lumturinë? Jo. Monarkia e mbretërisë budiste vendosi ta bënte lumturinë një politikë shtetërore dhe ta masë atë. Por rezultatet e tyre nuk duket të jenë të sakta.

Pas imazhit të lumtur dhe paqësor që kanë vendet perëndimore për Butanin, Butanezët janë bërë cinikë, sipas një artikulli të NPR. “Ne kemi një hendek në rritje të të ardhurave, kemi rritje të papunësisë tek të rinjtë, degradim mjedisor,” tha për NPR Needrup Zangpo, drejtor ekzekutiv i Shoqatës së Gazetarëve të Butanit.

Paratë nuk do t’ju bëjnë të lumtur, por ju ndihmojnë

Ideja se mund të gjesh më shumë gëzim pa pasuri materiale është e gabuar. Të gjitha studimet bien dakord: edhe pse të qenit i pasur nuk do t’ju bëjë më të lumtur, të qenit i varfër do t’ju bëjë më pak të lumtur.

Në raste të rralla, njerëzit e pasur pretendojnë se janë të trishtuar. Ky ishte rasti i Christina Onassis, trashëgimtares së manjatit grek të anijeve Aristotle Onassis. Ajo vuante nga depresioni dhe humbi të gjithë familjen e saj brenda 29 muajsh. Ajo vdiq në moshën 37-vjeçare. Biografia e William Wright për të titullohej “E gjithë dhimbja që mund të blejë paratë”.

Në fund të fundit, lumturia ka të bëjë më shumë se paratë. Raporti i OKB-së për Lumturinë Botërore i konsideron të ardhurat për frymë dhe jetëgjatësinë e shëndetshme si faktorë të rëndësishëm. Por mbështetja sociale, liria dhe bujaria mund të jenë po aq të rëndësishme.

Nebi Xhomaqi /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications