29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Atraksionet turistike që nuk mund t’i vizitoni në vitin 2023!

Duhen Lexuar

Tashmë duket se viti 2023 do të jetë një vit “udhëtimi hakmarrës”, pas fundit të bllokimeve të pandemisë njerëzit nxituan të rikuperojnë pushimet dhe udhëtimet e tyre të për të cilat kishin kursyer. Megjithatë, ndërsa pjesa më e madhe e botës është përsëri e hapur dhe funksionon si më parë, jo çdo atraksion i mbijetoi pandemisë i padëmtuar. Disa kanë përfituar nga pauza në turizëm për të rimodeluar apo përmirësuar infrastrukturën, ndërsa të tjerë i kanë thënë lamtumirë përgjithmonë.

Përpara se të bëni planin tuaj të ardhshëm të udhëtimit, këtu janë vendet që duhet të hiqni nga lista për vitin 2023 dhe në disa raste edhe më tej.

Rruga e Trenit, Hanoi, Vietnam

“Rruga e Trenit”, rruga e dashur për Instagramin në kryeqytetin e Vietnamit, kishte qenë prej kohësh një burim polemikash. Rruga e Lagjes së Vjetër u bë e famshme për trenat që lëviznin përgjatë shinave vetëm disa centimetra larg shtëpive dhe dyqaneve. Vendi u bë i njohur me turistët të cilëve u pëlqente emocioni i të pozuarit në pistat industriale me kafenetë në distancë prekëse. Në vjeshtën e vitit 2022, të gjitha bizneseve në Rrugën e Trenit iu hoqën licencat e funksionimit dhe u ngritën barriera për të mbajtur njerëzit jashtë.

Muzeu Underground, Los Angeles

Mendimi i çiftit të artistëve Noah dhe Karon Davis, Muzeu Underground zhvilloi një reputacion për përkrahjen e punës së artistëve me ngjyrë. Sidoqoftë, pandemia ishte e vështirë për Muzeun Underground. Pavarësisht fansave dhe mbështetësve të famshëm të profilit të lartë si Beyonce, Tracee Ellis Ross dhe John Legend, muzeu mbylli dyert e tij në vitin 2022.

Jurong Bird Park, Singapor

Parku më i madh i shpendëve në Azi njoftoi mbylljen e tij në gusht 2022 pas më shumë se 50 vitesh funksionimi në Singapor.

Muzeu i Shkrimtarëve të Dublinit, Irlandë

Wilde. Beckett. Yeats. Disa nga autorët më të rëndësishëm në letërsinë në gjuhën angleze erdhën nga Irlanda dhe Muzeu i Shkrimtarëve të Dublinit në kryeqytet e kremtoi atë trashëgimi letrare. Ashtu si shumë atraksione turistike në mbarë botën, muzeu u mbyll në mars 2020 për atë që supozohej të ishte një mbyllje e përkohshme. Megjithatë, ky doli të ishte fundi i historisë.

Restorant lundrues Jumbo Kingdom, Hong Kong

Dikur restoranti më i madh lundrues në botë, vitet nuk ishin të mira për Mbretërinë Jumbo të Hong Kongut. Pasi disa përpjekje për t’i shitur Jumbo një blerësi vendas nga Hong Kongu dështuan, anija ishte rrugës për në një kantier detar të Azisë Juglindore kur u fundos pranë ishujve Paracel në Detin e Kinës Jugore.

Muzeu i Tribute 9/11, New York City

Përpara se Memorial & Muzeu Kombëtar i 11 Shtatorit të hapej në Ground Zero, ekzistonte Muzeu i Tribute 9/11. Duke përmendur humbjet financiare gjatë pandemisë, muzeu dha lamtumirën në verën e vitit 2022. Turet e tij në këmbë për nder të komunitetit, të cilat u drejtuan nga të mbijetuarit e 11 shtatorit, gjithashtu kanë përfunduar.

TeamLab Borderless dhe Muzeu Edo-Tokyo, Tokio

Dy muzetë japonezë po kalojnë të dy periudha tranzicioni këtë vit. Muzeu Edo-Tokyo ka njoftuar se do të jetë i mbyllur për të paktën tre vjet, ndërkohë që do të rinovohet. Ndërkohë, TeamLab Borderless, i cili u kurorëzua si muzeu më i vizituar në botë nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness, do të zhvendoset nga shtëpia e tij në Odaiba në një objekt të ri në Projektin e shumëpritur Toranomon-Azabudai, i cili pritet të përfundojë në vitin 2023. Data e rihapjes nuk është shpallur ende.

Muzeu i Londrës, MB

Muzeu popullor i historisë dhe kulturës po bën një lëvizje të shkurtër me rëndësi të madhe. Muzeu, i themeluar në vitin 1912, do të zhvendoset nga shtëpia e tij aktuale në Murin e Londrës në Tregun e Përgjithshëm aty pranë, një vend dikur i braktisur që do të rinovohet dhe ruhet. Muzeu që do të rihapet në vitin 2026 do të jetë i lehtë për t’u aksesuar përmes stacionit Farringdon të linjës së re Elizabeth, një shembull tjetër i evolucionit të Londrës.

The Queen Mary, Long Beach, Kaliforni

Pas jetës si një linjë magjepsëse e oqeanit transatlantik, Mbretëresha Mary u tërhoq në Kaliforninë jugore në vitin 1967. Qyteti i Long Beach, i cili zotëron anijen, thotë se nevojiten të paktën 5 milionë dollarë punë për të rregulluar Queen Mary, e cila ka vuajtur më shumë sesa thjesht konsumim. Nuk ka ende një datë të saktë për rihapjen e Mbretëreshës Mari.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications