30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Institucionet, 15% energji më pak – Akti Normativ i qeverisë, Bushati: Po pranoni se janë shpërdoruar miliona euro

Duhen Lexuar

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin ka miratuar Aktin Normativ të qeverisë që ndër të tjera detyron institucionet shtetërore të kursejnë 15% energji, pais në të kundërt do të gjobiten.

Por kjo masë ka sjellë reagimin e deputetëve të opozitës, të cilët e cilësuan Aktin Normativ si provë për qeverinë që pranon se për 9 vjet, energjia elektrike në institucionet publike është shpërdoruar, ndwrkohw qw askush nuk wshtw penalizuar.

Sipas AktitNormativ, institucioneve shtetërore iu ndalohet përdorimi i ajrit të kondicionuar në temperaturë më të ulët se 27 gradë gjatë verës dhe më të lartë se 21 gradë gjatë dimrit. Ndërkohë që, në rast të mosarritjes së objektivit të kursimit prej 15% parashikohet vendosja e gjobave.

Masa administarive do të jetë 50 mijë lekë dhe do i vendoset titullarit te institucionit, administratorit te shoqerise apo ndermarrjes, qe ka pergjegjesi administrimi pronen perkatese, në rast të mosarritjes së persëritur në dy muaj e masës së kursimit të energjisë.

Ola Mitre /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications