16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Njihuni me robotin kujdestar të parin në botë që do të kujdeset për të moshuarit dhe pacientët!

Duhen Lexuar

Në Kinë, numri i njerëzve të moshës 60 vjeç e lart do të rritet nga 280 milionë në më shumë se 400 milionë deri në vitin 2035, vlerëson Komisioni Kombëtar i Shëndetit i vendit.

Për t’iu përgjigjur kërkesës në rritje për shërbime mjekësore mes mungesës së fuqisë punëtore dhe plakjes së popullsisë, një firmë me bazë në Shangai, Fourier Intelligence, po zhvillon një robot humanoid që mund të vendoset në objektet e kujdesit shëndetësor.

“Ndërsa ne ecim përpara, roboti i emërtuar GR-1 mund të jetë një kujdestar, mund të jetë një ndihmës terapie, mund të jetë një shoqërues në shtëpi për të moshuarit që qëndrojnë vetëm,” tha CEO dhe Bashkëthemeluesi i Fourier Intelligence, Zen Koh.

1.64 metra i gjatë dhe me peshë 55 kilogramë, GR-1 mund të ecë, të shmangë pengesat dhe të kryejë detyra të thjeshta si mbajtja e shisheve.

Megjithëse ende në fazën e kërkimit dhe zhvillimit, Fourier Intelligence shpreson që një prototip i punës mund të jetë gati për dy deri në tre vjet. Pasi të përfundojë, GR-1 do të jetë në gjendje të transportojë pacientët nga shtrati në karriget me rrota dhe të ndihmojë në marrjen e objekteve.

Kompania ka zhvilluar teknologji për rehabilitimin dhe ekzoskeletet dhe thotë se pacientët tashmë janë njohur me përdorimin e pjesëve të robotikës, për shembull, për të mbështetur krahët dhe këmbët në terapi fizike. Koh beson se robotët humanoidë mund të mbushin boshllëkun e mbetur.

GR-1 u prezantua në Konferencën Botërore të AI në Shanghai së bashku me prototipin e robotit humanoid të Teslës Optimus dhe robotë të tjerë të AI nga firmat kineze.

Midis tyre ishte X20, një robot katërkëmbësh i zhvilluar për të zëvendësuar njerëzit për kryerjen e detyrave të rrezikshme si zbulimi i gazit toksik.

“Dëshira jonë është që duke zhvilluar këto aplikacione të robotëve, ne mund t’i lirojmë njerëzit të bëjnë punë të zymta dhe të rrezikshme. Përveç inspektimit të patrullës,” tha Qian Xiaoyu, menaxher marketingu i DEEP Robotics.

Xiaoyu shtoi se kompania po planifikon të zhvillojë X20 që do të përdoret për shpëtimin emergjent dhe zbulimin e zjarrit në të ardhmen, diçka “teknikisht shumë sfiduese” sipas tij. Konferenca Botërore e AI zgjat deri më 15 korrik.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications