30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Qeveria bën “prapakthehu”, hiqet akciza mbi hirrën dhe kremin qumësht një vit pas aplikimit

Duhen Lexuar

Një vit pas aplikimit të taksës mbi hirrën dhe kremin qumësht nga importi, qeveria bën “prapakthehu” dhe propozon heqjen e saj. Sipas relacionit që shoqëron projektligjin e depozituar në Kuvend, kjo politikë e ndjekur këtë vit ka dëmtuar prodhuesit vendas dhe ka sjellë të ardhura të papërfillshme në Buxhetin e Shtetit.

Sipas Donjaldo Hoxhës, i Shoqatës të Industrisë së përpunimit të Qumështit, “heqja e kësaj takse nuk ndikon te Industria e Përpunimit të Qumështit, sepse janë produkte që përdoren kryesisht nga sektorët e tjerë që bëjnë edhe eksport të produkteve që prodhojnë”.

“Kemi kërkuar subvencionim për litër për fermerët, përafrim me rajonin, heqjen e akcizës për gazin dhe një akcizë 6% në shitje. Asnjë nga këto kërkesa është marrë në konsideratë”, pohon për A2 CNN Donjaldo Hoxha.

Socialisti Erjon Brace pati propozuar një amendament për heqjen e TVSH-së për mëshqerrat barrsë të importit, i cili u mirëprit nga ekspertët e fushës, por u rrëzua nga kolegët e tij socialist.

Teksa shprehet e zhgënjyer nga paketa fiskale për vitin e ardhshëm, Industria e Përpunimit të Qumështit liston disa masa që duhet merren me emergjencë që blegtoria mos tkurret edhe më tej.

“Konkretisht kemi kërkuar subvencionim për litër për fermerët, përafrim me rajonin, heqjen e akcizës për gazin dhe një akcizë 6% në shitje për përpunimin e qumështit. Masa që do të ndihmonin, por asnjë nga këto kërkesa është marrë në konsideratë”, pohon për A2 CNN Donjaldo Hoxha.

Për shkak të rënies së numrit të gjedhëve, shtrenjtimit të qumështit nga importi, kombinuar me rritjen e kostove të transportit, energjisë elektrike e gazit,  krahasuar me një vit më pare, shqiptarët po paguajnë sot rreth 35 për qind më shumë për qumështin, 30% më tepër për kosin dhe ngjashëm për gjizën apo gjalpin.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications