16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Rreziku i pastrimit të parave, BSH: Shpresojmë se Shqipëria do dalë nga lista gri

Duhen Lexuar

Banka e Shqipërisë beson se vendi i ka përmbushur të gjitha rekomandimet dhe detyrat për luftën kundër pastrimit të parave.

Në raportin vjetor të Mbikëqyrjes, institucioni thekson vëmendjen e veçantë ndaj të gjitha problemeve që mund të hasin bankat, mikrofinancat, apo  zyrat e këmbimit valutor.

Plani i veprimit përfshiu edhe ekzaminime dhe inspektime, ku rezultoi se bankat i kushtojnë vëmendjen e duhur parandalimit të pastrimit të parave. Megjithatë, në disa raste janë evidentuar problematika që lidhen me vigjilencën, si dhe ndëshkime kryesisht për pikat e këmbimit valutor”, tha drejtori i Departamentit të Mbikëqyrjes në BSH, Deniz Deralla.

Ndërkohë në raportin vjetor të mbikëqyrjes, theksohet se sistemi financiar shqiptar performoi më mirë se parashikimet ndaj vështirësive që solli rritja e normave të interesit.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications