35.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor 2024

SHBA dhe Europa në garë për të zhvilluar bateri të reja EV për të shmangur Kinën!

Duhen Lexuar

Startup-et amerikane dhe europiane po garojnë për të zhvilluar bateri të reja duke përdorur dy materiale të bollshme, të lira, natrium dhe squfur që mund të zvogëlojnë dominimin e baterive të Kinës, të lehtësojnë pengesat e mundshme të furnizimit dhe të çojnë në tregun masiv të automjeteve elektrike (EV).

EV-të e sotme funksionojnë me bateri litium-jone të prodhuara kryesisht me litium, kobalt, mangan dhe nikel të cilësisë së lartë, çmimet e të cilave janë rritur. Prodhuesit perëndimorë po përpiqen të arrijnë rivalët e tyre aziatikë dhe prodhuesit e makinave presin që pengesat e furnizimit të godasin prodhimin e makinave rreth mesit të dekadës.

EV-të e së ardhmes, ato që mbërrijnë pas vitit 2025, mund të kalojnë në qelizat e baterive të joneve të natriumit ose squfurit të litiumit që mund të jenë deri në dy të tretat më të lira se qelizat e sotme të joneve të litiumit.

Por premtimi i tyre varet nga përparimet e mundshme në elektrokimi nga startupe të tilla si Theion me bazë në Berlin dhe Faradion me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe Lyten në Shtetet e Bashkuara.

Kimitë më të reja të baterive kanë probleme për t’u kapërcyer. Bateritë e joneve të natriumit nuk ruajnë ende energji të mjaftueshme, ndërsa qelizat e squfurit priren të gërryhen shpejt dhe nuk zgjasin shumë.

Megjithatë, më shumë se një duzinë start-ups kanë tërhequr miliona dollarë investime, si dhe grante qeveritare, për të zhvilluar lloje të reja baterish.

Tani për tani, Kina dominon prodhimin e baterive, duke përfshirë minierat dhe rafinimin e lëndëve të para.

Benchmark Mineral Intelligence, një kompani konsulence me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, vlerëson se Kina aktualisht ka 75% të kapacitetit të përpunimit të kobaltit në botë dhe 59% të kapacitetit të saj të përpunimit të litiumit.

Gjigantët aziatikë të baterive po punojnë gjithashtu në kimi të reja. CATL e Kinës ka thënë se planifikon të fillojë prodhimin e qelizave jonike të natriumit në vitin 2023. LG Energy Solution e Koresë synon të fillojë prodhimin e qelizave të squfurit të litiumit deri në vitin 2025.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications