29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Si Warren Buffett po mposht tregun këtë vit?!

Duhen Lexuar

Investitorët në mbarë botën janë përpjekur të rregullojnë portofolet e tyre për t’u përballur me rritjen e madhe të normave të interesit nga Rezerva Federale, Banka Qendrore Europiane, Banka e Anglisë dhe banka të tjera qendrore këtë vit. Por Warren Buffett nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar.

Duket se Oracle of Omaha do të ketë të qeshurën e fundit këtë vit. Aksionet e Berkshire Hathaway të Buffett janë rritur rreth 5.5% në 2022. S&P 500 ka rënë më shumë se 15%. Buffett është ndihmuar nga fakti se Berkshire ka një aksion të madh në kompaninë e naftës Chevron, e cila është aksioni më i mirë në Dow këtë vit me një fitim gati 50%. Berkshire zotëron gjithashtu një pjesë të madhe të Occidental Petroleum, e cila është më shumë se dyfishuar…duke e bërë atë fituesin më të madh në S&P 500.

Rezervat e naftës janë rritur falë rritjes së çmimeve të naftës së papërpunuar. Afiniteti i Buffett për aksionet e konsumit të dobët i ka shërbyer gjithashtu atij në vitin 2022. Berkshire ka aksione të mëdha në Coca-Cola dhe Kraft Heinz, të cilat janë secila në rritje rreth 10% këtë vit.

Berkshire Hathaway, një konglomerat masiv që zotëron kompani duke filluar nga Geico dhe hekurudha Burlington Northern Santa Fe deri te markat e konsumatorit si Dairy Queen, Fruit of the Loom dhe Duracell, gjithashtu ka qëndruar relativisht mirë gjatë një viti të trazuar për ekonominë dhe tregjet.

Kompania postoi një humbje neto gjatë tre tremujorëve të parë të 2022 për shkak të rënies së vlerës së investimeve të tjera kryesore si Apple, Bank of America dhe aksione të tjera financiare, por njësitë aktuale të biznesit të Berkshire Hathaway po ecin mirë.

Fitimi operativ i Berkshire Hathaway, masa që analistët Buffett dhe Wall Street preferojnë të përdorin si matës të shëndetit të kompanisë është rritur gati 20%, në 24.1 miliardë dollarë, gjatë nëntë muajve të parë të vitit.

A mund ta bëjnë Buffett dhe Berkshire përsëri në 2023? Më shumë sfida qëndrojnë përpara me rënien e çmimeve të naftës dhe kulmin e inflacionit. Kjo mund të dëmtojë bizneset masive të energjisë dhe shërbimeve komunale të Berkshire. Normat më të larta të interesit gjithashtu mund të vazhdojnë të ndikojnë në investimet bankare të Berkshire.

Investitorët gjithashtu do të kërkojnë që togerët e Buffett të jenë më publikë për mënyrën se si ata planifikojnë të drejtojnë kompaninë në një botë eventuale pas Buffett. Buffett mbush 93 vjeç gushtin e ardhshëm, ndërsa nënkryetari i Berkshire dhe i besuari prej kohësh i Buffett, Charlie Munger do të festojë ditëlindjen e tij të 99-të në ditën e Vitit të Ri.

Pra, është e drejtë të pyesim veten se sa do të vazhdojë shfaqja e Warren dhe Charlie. Për fat të mirë për investitorët e Berkshire, ekziston një plan vazhdimësie. Zëvendëskryetari Greg Abel përfundimisht do të bëhet CEO i Berkshire ndërsa guru-t investues të Buffett, Ted Weschler dhe Todd Combs do të menaxhojnë portofolin.

Berkshire ka përfituar nga trazirat e tregut të këtij viti për të marrë disa pazare. Tajvan Semiconductor është shembulli më i fundit. Berkshire ka vazhduar gjithashtu të riblejë aksionet e veta. Por shumë drejtues të korporatave nuk duket se janë aq të etur për të blerë çmimin e këtij viti.

Sipas hulumtimit nga VerityData, vetëm rreth 5,000 anëtarë të ekipeve të menaxhimit kanë blerë aksione të kompanive të tyre deri më tani këtë vit. Kjo është më pak nga rreth 6,500 persona të brendshëm gjatë tregut të Covid të vitit 2020.

Është gjithashtu shumë më i ulët se numri i personave të brendshëm që blenë aksione të firmave të tyre gjatë Recesionit të Madh në 2008 dhe 2009, debakli i tavanit të borxhit të vitit 2011 që çoi në uljen e kredisë në SHBA dhe tronditjen e tregut zgjedhor parapresidencial të vitit 2016.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications