29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

biznese

Ulje kësti 30%, përfitues 7000 profesionistë të lirë – Çelmeta: Si faktohen shpenzimet. Rishikim tatimi për 9000 biznese

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka rishikuar këstet e tatim fitimit për 9 mijë tatimpagues sipas nenit 14 të ligjit të ri. Drejtoresha e...

Doganat vlerësohen nga “Pyetësori me Biznesin”- U anketuan 178 biznese nga sektorë të ndryshëm

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka marrë vlerësimet maksimale në Pyetësorin e dytë të zhvilluar në funksion të rritjes së transparencës dhe në vijim...

29 mijë biznese njoftohen për detyrimet e “kripura” – 169 profesione të lira, parapagesë tatimi mbi fitimin nga 15-23%

Mbi 29 mijë bizneseve të cilat sipas ligjit në fuqi bëjnë pjesë në grupin e profesioneve të lira,  u janë dërguar nga administrata tatimore ...

Cili qytet “guxon” më shumë të hapë biznese? – Në muajt e parë të këtij viti u regjistruan 477 aktivitete të reja gjithsej

Biznesi për shqiptarët duket se është një nga mundësitë kryesore për të gjeneruar të ardhurat e tyre. Por duke ju referuar të dhënave të...

15 mijë biznese “harrojnë” tatim-fitimin! – Apeli i tatimeve: Afati i fundit për pagesën, 2 prilli. Ja cilat kategori e kanë detyrim

Tatimpaguesit kanë afat deri më datën 2 Prill 2024 për të bërë dorëzimin e pasqyrave financiare, deklarimin dhe pagesën e deklaratës së Tatim Fitimit. Administrata...

Mbi 12 mijë biznese u “dorëzuan” në 2023-shin – Nuk deklaruan për një vit, kalojnë në regjistrin pasiv të tatimeve

Përgjatë vitit që lamë pas, mbi 12  mijë biznese kanë vendosur të pezullojnë aktivitetin e tyre. Sipas të dhënave nga administrata tatimore,  kalimi nga...

Sa biznese janë shtuar në Shqipëri? – 2023-shi shënon rritje, mbi 13 mijë fermerë formalizohen

Ecuria pozitive e ekonomisë përgjatë vitit 2023 është reflektuar edhe në rritjen e numrit të bizneseve të reja. Sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria...

Në 5 vite mbi 308 mijë biznese në qarkun e Tiranës – Cilat janë Njësitë Administrative që gjenerojnë më shumë biznese?

Bizneset janë një nga format më të mira për të gjeneruar para. Por ajo që vihet re në 5 vitet e fundit në të...

Cilët biznese morën më shumë kredi? – Tregtia kryeson edhe për 2023-shin, ndërtimi i dyti me 39.5 mld lekë

“Scan Intel” ka analizuar të dhënat e “Bankës së Shqipërisë” përsa i përket financimit të sektorit privat me kredi për të kuptuar se cilat...

Siguria në internet, 1 në 3 biznese ka probleme – Shqipëria, më e pasigurta në rajon. Viruset, shkaktarët kryesorë

Individët dhe bizneset po mbështeten gjithmonë e më shumë në teknologjinë e informacionit, por përpos të mirave kjo ka edhe anën negative siç është...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications