36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ligji

Ligji për investimet strategjike, deri në fund të 2024-ës – “Rrëzohen” propozimet e Shalsit/ Po përgatitet një ligj integral

Ligji për investimet strategjike do të shtyhet deri në fund të viti 2024. Propozimet e deputetit socialist Eduard Shalsi janë rrëzuar nga komisionet parlamentare,...

Cilat janë përjashtimet fiskale për pensionet private? – Ligji i ri synon të nxisë pjesëmarrjen, lehtësi për anëtarët dhe fondet

Në Nëntor të vitit të kaluar hyri në fuqi ligj i ri, që solli risi për fondet e pensionit privat dhe kish si qëllim...

Ligji i ri për Taksën e Ndërtesave, gati brenda 2024 – Hyn në fuqi në 2026, por në dokumentin e Reformave Qeveria thotë do...

Ndërsa u hodh për konsultim që në verën e këtij viti dhe parashikohet të hyjë në fuqi në janar të vitit 2026, duket se...

Biokarburantet, qeveria rikthen planet për përdorimin – Planet, 10% për vitet 2024-2025. Ligji i ri nuk është miratuar ende

Politikat e zhvillimit të energjisë së rinovueshme do të synojnë të rrisin përdorimin e biokarburanteve në sektorin e transportit me 10% për vitet 2024-2025”....

Pensionet private, hyn në fuqi ligji i ri – Risitë/Lehtësi fiskale për anëtarët dhe forma të reja të fondeve

Ligji i ri për “Për fondet e pensionit privat”, që synon mbrojtjen e interesave të anëtarëve të fondit, si edhe nxitjen e pjesëmarrjes në...

Ligji për turizmin prek dhe çmimet, çdo sipërmarrës turistik detyrim të afishojë listën, përfshihen dhe shezlongët

Një prej ankesave të pushuesve edhe në sezonin veror që lamë pas ishin çmimet, mos afishimi i tyre apo gjendja përballë çmimeve të ndryshuara...

Shqetësimet e bizneseve ndaj qeverisë – Nga ligji i konsultimit publik, tek kthimi i përgjigjeve

Bizneset dhe përfaqësuesit e dhomave të tregtisë kanë ngritur shqetësime të ndryshme lidhur me procedurat me të cilat përballen, duke kërkuar ndërhyrjen e qeverisë...

Pensionet private, anëtarëve u lehtësohen taksat – Ervin Mete: Ligji i ri për nxitjen e qytetarëve, që të investojnë për pension shtesë

Ministri i Financave, Ervin Mete, ka paraqitur të enjten në Kuvend ligjin e ri për pensionet private. Sipas tij, ligji përmirëson mënyrën e organizimit të...

Ligji i ri i BE-së: Detyron prodhuesit e smartfonëve të ndërtojnë bateri lehtësisht të zëvendësueshme!

Bashkimi Europian së shpejti do t’u kërkojë prodhuesve të smartfonëve që t’i lejojnë përdoruesit të zëvendësojnë bateritë e tyre. Rregullat e reja të ashpra...

Parlamenti “rrëzon” biznesin për vetëprodhimin e energjisë – Ligji i ri lejon instalimin e vetëm 0.5 MW, hapet rruga për bilancin mujor

Parlamenti rrëzoi kërkesat e vazhdueshme të biznesit për rritjen e kapacitetit të lejuar për t’u instaluar të paneleve diellore për vetëprodhimin e energjisë elektrike....

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications