16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Pensionet private, anëtarëve u lehtësohen taksat – Ervin Mete: Ligji i ri për nxitjen e qytetarëve, që të investojnë për pension shtesë

Duhen Lexuar

Ministri i Financave, Ervin Mete, ka paraqitur të enjten në Kuvend ligjin e ri për pensionet private.

Sipas tij, ligji përmirëson mënyrën e organizimit të fondeve që operojnë në Shqipëri, rrit transparencën, por mbi të gjitha ofron lehtësi fiskale për të gjithë ata qytetarë që bëhen pjesë e tyre për të siguruar të ardhura shtesë me mbërritjen e moshës së pensionit.

Aktualisht në Shqipëri operojnë pesë fonde pensionesh private, pjesë e të cilëve janë mbi 37 mijë qytetarë.

Në total, vlera e aseteve në skemat e pensioneve private ka arritur mbi 58 milionë euro.

Lorenc Rabeta/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications