30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Uji, 40 projekte të rinj nisin në 2024-ën – Përfitojnë 300 mijë abonentë. Balluku: Në fokus dhe vetëprodhimi i energjisë nga ujësjellësit

Duhen Lexuar

40 projekte të rinj do të nisin gjatë vitit 2024, duke synuar përmirësimin e furnizimit me ujë dhe shërbimit me kanalizime për 300 mijë abonentë.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe kreu i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizime, bënë me dije risitë për vitin që vjen, teksa inspektuan nisjen e punimeve për përmirësimin e sistemit të ujësjellësit dhe ndërtimin e rrjetit të kanalizimeve në Elbasan.

Paralelisht, në fokus është vetëprodhimi i energjisë elektrike nga kompanitë e ujësjlellësve.

Sipas kreut të Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizime, pas reformës së sektor niveli i arkëtimeve në 6-mujorin e dytë të vitit 2023 rezulton në 105%, nga 78.6% që ishte në vitin 2022.

Ola Mitre/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications