30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

“37% e shqiptarëve nuk ngrohin dot banesat” – Komuniteti i Energjisë: Të rishikohen politikat subvencionuese për qytetarët

Duhen Lexuar

37% e qytetarëve shqiptarë nuk i ngrohin dot banesat e tyre”. Të dhënat i përkasin një vlerësimi të realizuar nga Komuniteti i Energjisë, ndërsa u bënë publike nga përfaqësuesesja e kësaj organizate, gjatë konferencës  mbi  Integrimin e Shqipërin ë në Bashkimin Evropian: Dialog mbi Energjisë dhe Politikat e Gjelbra, të organizuar nga Qendra Eden.

Përveç identifikimit të familjeve që jetojnë në kushte të varfërisë energjetike, Maksimovic kërkoi nga qeveria rishikimin e politikave të subvencionimit për energjinë elektrike për kategoritë në nevojë.

Gjatë konferencës u bë dhe prezntimi i studimit mbi varfërinë energjetike, të realizuar nga Qendra EDEN me 650 familje të zonave rurale në 12 qarqe të vendit, sipas të cilit 81.5% e familjeve shqiptare deklarojnë se e kanë të vështirë për të paguar faturat e energjisë elektrike.

Ola Mitre / SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications