18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Amerikanët po paguajnë çmim rekord për naftën pasi çmimi u rrit me 50%!

Duhen Lexuar

Mungesa akute e naftës në SHBA i ka shtyrë çmimet në një premium rekord krahasuar me gazin dhe naftën bruto, raportoi të mërkurën The Wall Street Journal. Kjo ka bërë që çmimet e paguara nga amerikanët në pompë të rriten, me rreth 50% këtë vit në 5.35 dollarë për gallon që nga e mërkura, sipas të dhënave të AAA dhe Opis të cituara nga WSJ.

Ky është një rekord 1,61 dollarë më i lartë se çmimi i benzinës, i cili kushton mesatarisht 3,74 dollarë për gallon, një rritje e madhe nga hendeku prej vetëm 23 centësh një vit më parë. Ndërkohë, çmimet me shumicë të naftës në Nju Jork tregtuan me një premi rekord ndaj standardeve të naftës së papërpunuar në tetor, sipas EIA.

Sanksionet perëndimore kundër Rusisë pasi ajo pushtoi Ukrainën në shkurt kanë përmbysur tregjet globale të energjisë, duke shtrënguar furnizimin dhe duke shkaktuar goditje çmimesh.

Çmimet e gazit kanë rënë 26% që kur arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 5.02 dollarë në qershor, tregojnë të dhënat e AAA, falë një kombinimi të rënies së çmimeve të naftës së papërpunuar dhe një rënie të kërkesës. Por blerësit e naftës nuk kanë shijuar të njëjtin nivel lehtësimi, çmimet kanë rënë vetëm 8.1% nga rekordi i tyre i qershorit prej 5.82 dollarë për gallon.

Kjo për shkak se inventarët e naftës në SHBA janë zhytur në nivele jashtëzakonisht të ulëta, kryesisht për shkak se shumë rafineri janë jashtë funksionit. Në tetor, të dhënat e VNM-së treguan se SHBA kishte vetëm 25 ditë furnizim me naftë në rezerva, një nivel i ulët që nuk është parë që nga viti 2008.

Përveç goditjes së shoferëve amerikanë, çmimet e larta të naftës po shtrydhin supermarketet dhe shitësit me pakicë që mbështeten në transportin e mallrave, pasi kamionistët kalojnë kostot. Kroger dhe Hormel Foods janë ndër ato që kanë nxjerrë në pah kostot duke ngritur shqetësime për mungesën e ushqimit dhe inflacionin më të lartë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit