33.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik 2024

Brukseli rekomandon ngrirjen e 7.5 miliardë euro të fondeve të BE-së për Hungarinë!

Duhen Lexuar

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën që 7.5 miliardë euro të fondeve të BE-së t’i ndaloheshin Hungarisë mbi shqetësimet për sundimin e ligjit. Budapesti kishte deri më 19 nëntor për të miratuar 17 reforma të negociuara me ekzekutivin e BE-së gjatë verës për të shmangur ngrirjen e kërcënuar nga Brukseli si pjesë e mekanizmit të tij të sundimit të ligjit.

Komisioneri i Buxhetit Johannes Hahn argumentoi se mekanizmi i ri i kushtëzimit të shtetit të së drejtës ishte “mjeti i duhur për t’u zbatuar” pasi ato reforma “nuk do të kishin ndodhur kurrë ndryshe”. Ndërkohë, Komisioni ka miratuar Planin e Hungarisë prej 5.8 miliardë eurosh për rimëkëmbjen pas COVID, një hap që kërkohet para fundit të vitit me Hungarinë të vetmin shtet anëtar që nuk e ka miratuar ende planin.

Por Brukseli kërkoi që Budapesti të arrinte 27 të ashtuquajturat “super momente” për të siguruar fondet. Të 27 reformat përfshijnë 17 hapat korrigjues të negociuar tashmë si pjesë e rregullimit të kushtëzimit të shtetit të së drejtës, si dhe reformat për të forcuar pavarësinë e gjyqësorit dhe rregullat e reja për auditimin dhe raportimin mbi fondet e BE-së.

Zëvendës-Presidenti Ekzekutiv Komisioneri Valdis Dombrovskis theksoi se “pikat thelbësore duhet të përmbushen të gjitha plotësisht përpara se Hungaria të mund të paraqesë kërkesën e saj për pagesë.” Vendet e BE-së do të duhet të votojnë nëse do të miratojnë dy rekomandimet e Komisionit me shumicën e kualifikuar të nevojshme që të dy votat të kalojnë.

Votimet mund të zhvillohen më së shpejti më 6 dhjetor kur ministrat e ekonomisë mblidhen në Bruksel për një takim Ecofin ku Budapesti ka bllokuar miratimin e një takse globale të korporatave. Veto të tilla nga Budapesti janë cilësuar si shantazh nga shtetet e tjera anëtare dhe përpjekje nga Hungaria për të siguruar lëshime në dosje të tjera, duke përfshirë aksesin në fondet e BE-së, mbështetjen për Ukrainën dhe sanksionet kundër Rusisë.

Hahn shpjegoi se nëse Këshilli miraton rekomandimin për ngrirjen e 7.5 miliardë eurove në fondet e kohezionit, Komisioni “do të monitorojë me synimin, natyrisht, heqjen e kësaj mase sa më shpejt të jetë e mundur, por vetëm kur problemet të jenë zgjidhur”.

I pyetur nëse Hungaria mund të përpiqet të përdorë veton e saj mbi planin e Komisionit Europian për të mbledhur 18 miliardë euro për Ukrainën duke emetuar borxhin e përbashkët, Hahn tha se “nuk ka asnjë argument për të mos marrë pjesë”. Qeveria hungareze tha javën e kaluar se do të ofrojë 187 milionë euro ndihmë për Ukrainën, për të cilën tha se ishte pjesa që Hungaria do të duhej të paguante sipas planit të Komisionit për një kredi të përbashkët të BE-së.

Eurodeputeti finlandez Petri Sarvamaa (EPP), i cili është pjesë e Komitetit të Parlamentit Europian për Kontrollin e Buxhetit, ka përshëndetur vendimin e Komisionit për ngrirjen e fondeve si një “moment historik për sundimin e ligjit”. Eurodeputetët javën e kaluar mbështetën me shumicë dërrmuese një rezolutë që bën thirrje që fondet e BE-së për Hungarinë të ngrihen për shkak të shkeljeve të sundimit të ligjit me 416 vota pro dhe 124 kundër rezolutës.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications