30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Çmimet e naftës rriten me mbi 2% – Ndërsa Kina lehtëson rregullat për frenimin e COVID-19

Duhen Lexuar

Çmimet e naftës u rritën me më shumë se 2% të premten pasi autoritetet shëndetësore në Kinë, importuesi kryesor global i naftës së papërpunuar, lehtësuan disa nga kufizimet e rënda të vendit për COVID-19. Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u rritën me 2,6%, në 96,06 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor u rrit me 2,6%, në 88,71 dollarë për fuçi.

Kufizimet lehtësuese në Kinë përfshijnë shkurtimin e kohës së karantinës për kontaktet e ngushta të rasteve dhe udhëtarëve në hyrje me dy ditë, si dhe eliminimin e një penaliteti për linjat ajrore që transportojnë pasagjerë të infektuar.

Lëvizja drejt liberalizimit të politikës COVID-zero do të sigurojë një trampolinë për tregjet e naftës, duke pasur parasysh se bllokimet dëmtojnë çmimet e naftës më shumë sesa aktivitetin ekonomik.

Çmimet u rritën gjithashtu pasi të dhënat më të buta se sa pritej për inflacionin amerikan përforcuan shpresat se Rezerva Federale do të ngadalësonte rritjen e normës bazë të interesit, duke shtuar mundësitë për një rënie të moderuar për ekonominë më të madhe në botë.

Një dollar më i dobët amerikan mbështeti gjithashtu çmimet e naftës pasi e bën mallin më të lirë për blerësit që mbajnë monedha të tjera. Megjithatë, kontratat standarde të naftës ishin drejtuar drejt rënies javore prej më shumë se 1% për shkak të rritjes së stoqeve në SHBA dhe frikës së vazhdueshme mbi kërkesën e kufizuar të karburantit në Kinë mes një rritjeje të rasteve ditore të COVID. Përveç punës nga shtëpia që redukton lëvizshmërinë dhe kërkesën për karburant, transporti në Kinë mbeti i tkurrur.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications