30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Britania shtrëngon më tej rregullat për shtetasit e huaj: Ndalohen studentët që nuk janë të regjistruar në universitetet më të mira!

Duhen Lexuar

Studentët e huaj që duan të studiojnë në Britani mund të largohen nëse nuk kanë siguruar një vend në një “universitet të lartë”, sipas një raporti të gazetës The Times. Ministrat dyshohet se po diskutonin se si të reduktonin flukset në MB pasi u raportuan së fundmi nivele rekord të emigrimit neto.

Sipas raportit, do të ketë edhe kufizime se sa anëtarë të familjes mund të sjellin studentët me vete në vend. Rregullat do të zbatohen gjithashtu vetëm për studentët e huaj që nuk jetojnë tashmë në MB.

Rreth 1.1 milion njerëz mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar në vitin deri në qershor, me rreth 560,000 që emigruan në të njëjtën periudhë, duke lënë emigrimin neto në një rekord prej 504,000 njerëz, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare të enjten.

Planet e raportuara për të penguar studentët e huaj nga studimi në Britani duket se bien ndesh me Strategjinë e Rritjes Ndërkombëtare të qeverisë nga viti 2019, e cila ishte krijuar për të rritur numrin e studentëve ndërkombëtarë që studiojnë në MB çdo vit në 600,000 deri në vitin 2030.

Ky objektiv u arrit në vitin akademik 2020/21, kur pati më shumë se 605,000 studentë jo-britanik të regjistruar në arsimin e lartë, sipas Agjencisë së Statistikave të Arsimit të Lartë.

Strategjia fillimisht u vendos për të “mbështetur sektorin arsimor në Mbretërinë e Bashkuar për të hyrë në mundësitë globale”, sipas faqes së internetit të qeverisë.

Një përfaqësues i Ministrisë së Brendshme tha se nuk do të komentohej mbi “spekulimet” rreth idesë se studentët e huaj mund të pengohen të hyjnë në MB.

Megjithatë, ai dha një deklaratë nga ministrja e Brendshme Suella Braverman, e cila tha se ishte “i kuptueshëm” numri rekord i njerëzve që udhëtuan në MB në dritën e luftës në Ukrainë, evakuimit në Afganistan dhe goditjes së të drejtave në Hong Kong por që publiku britanik “me të drejtë pret” që emigrimi të reduktohet me kalimin e kohës.

Qeveria konservatore ka nisur një sërë iniciativash pasi u zotua të reduktojë emigrimin neto në Mbretërinë e Bashkuar në manifestin e saj të vitit 2019, duke përfshirë planet e saj të diskutueshme për të dëbuar emigrantët në Ruanda dhe marrëveshjet me Francën për të synuar kalimet me varka të vogla.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications