30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Si Britania synon të rrisë ndikimin e saj global duke ndryshuar rregulloret financiare të vendit?!

Duhen Lexuar

Qeveria britanike ka zbuluar një ndryshim të madh të rregulloreve financiare, në atë që shihet si një përpjekje për të mbështetur statusin e vendit, i cili është dëmtuar nga Brexit.

Largimi i Mbretërisë së Bashkuar nga BE vuri pengesa për biznesin financiar me kontinentin dhe rriti konkurrencën nga Amsterdami, Parisi dhe Frankfurt. Qyteti holandez ka kaluar Londrën për t’u bërë qendra kryesore e tregtimit të aksioneve në Europë, megjithëse kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar mbetet qendra më e madhe e shërbimeve financiare në përgjithësi.

Ministri i Financave Jeremy Hunt tha se qeveria po përdor “liritë e Brexit” për ta bërë Britaninë më konkurruese dhe reformat do ta bëjnë Mbretërinë e Bashkuar “një nga qendrat më të hapura, dinamike dhe konkurruese të shërbimeve financiare në botë”.

Por kritikët thonë se ndryshimet vetëm do të zbusin disi dhimbjen e shkaktuar nga Brexit dhe mund të rifusin llojin e rrezikut që çoi në krizën financiare globale të vitit 2008. Kryeministri Rishi Sunak ka këmbëngulur se rregullorja do të mbetet “e fortë”.

“Reformat e Edinburgut” të qeverisë, të quajtura sipas kryeqytetit skocez ku Hunt zbuloi paketën me më shumë se 30 masa, përfshijnë:

  • Heqja e një kapaku për bonuset e bankierit;
  • Lehtësimi i kërkesave për kapital për huadhënësit më të vegjël;
  • Një rishikim i regjimit të menaxherëve të lartë të Mbretërisë së Bashkuar, duke u mundësuar bankierëve të mbahen përgjegjës për vendimet e tyre;
  • Rregullat relaksuese të “rrethimit” synojnë të ndajnë bankingun e investimeve nga operacionet me pakicë;
  • Një plan për shfuqizimin dhe reformimin e rregullave të BE-së që datojnë nga anëtarësimi i Britanisë dhe “ndërtimi i një kuadri rregullator më të zgjuar për MB”;
  • Rregullatorët do të jenë të detyruar t’i kushtojnë vëmendje konkurrencës globale të Mbretërisë së Bashkuar kur shkruajnë rregullat.

Analistët thonë se sektori financiar do të mirëpresë masat e reja duke ulur rëndësinë e tyre. Disa theksojnë se Mbretëria e Bashkuar ka pak hapësirë për të devijuar rrënjësisht nga normat ndërkombëtare. Kritikë të tjerë argumentojnë se disa nga reformat nuk kanë të bëjnë fare me Europën dhe do të bëjnë pak për të kompensuar dëmin e Brexit.

Disa theksojnë se Mbretëria e Bashkuar nuk ka më asnjë ndikim në formësimin e rregullave të BE-së tani që është jashtë bllokut dhe se largimi nga tregu i vetëm i BE-së ka goditur shërbimet financiare të Mbretërisë së Bashkuar po aq sa dhe pjesë të tjera të ekonomisë.

Që nga Brexit, shërbimet financiare të Mbretërisë së Bashkuar kanë humbur aksesin e drejtpërdrejtë në tregjet europiane dhe të ashtuquajturat të drejta pasaportimi, të cilat lejuan bankat e mëdha globale t’i shërbejnë BE-së nga Britania. Rreth 7,000 staf të shërbimeve financiare dhe 1.3 trilion £ (1.5 trilion euro) asete kanë kaluar Kanalin Anglez në kontinent.

BE-ja po përditëson rregullat e veta financiare për të reduktuar mbështetjen e mbetur nga Londra dhe është përpara në fusha si kriptoasetet. Por Instituti për Çështjet Ekonomike pro-Brexit (IEA) përshëndeti masat, duke argumentuar se BE po shqyrtonte lëvizje të ngjashme në disa fusha.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications