30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Kina ngadalëson blerjet e naftës ruse me afrimin e sanksioneve europiane

Duhen Lexuar

Rafineritë kinezë po ngadalësojnë blerjet e naftës së papërpunuar ruse në dhjetor dhe po paguajnë prime më të ulëta përballë sanksioneve të afërta të Bashkimit Europian dhe pasigurisë që rrethon planin e G7 për të kufizuar çmimet e naftës ruse, sipas Reuters.

Ngadalësimi i tregtisë po bën që furnizimet ruse të naftës së papërpunuar të rriten, duke rënduar çmimet, pasi Kina dhe India janë bërë blerësit kryesorë të naftës që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë. Bashkimi Europian do të ndalojë importet e naftës së papërpunuar dhe produkteve të naftës ruse në 5 dhjetor dhe 5 shkurt, respektivisht.

Rreth pesë deri në shtatë ngarkesa ESPO Blend të ngarkimit të dhjetorit u janë shitur përdoruesve fundorë kinezë, një pjesë e mesatares së rreth 30 dërgesave që Rusia eksporton çdo muaj.

Marrëveshjet ishin për herë të fundit rreth 1,70 dollarë deri në 1,90 dollarë për fuçi mbi ICE Brent në shkurt në bazë të dorëzimit të ish-anijes (DES), duke rënë nga primet prej rreth 2,70 dollarë për fuçi dy javë më parë në mes të tregtisë së ngadaltë. Kjo ishte gjithashtu më e ulët se primet prej rreth 2 dollarë për fuçi për ngarkesat e nëntorit.

Blerësit po vëzhgojnë ndikimin e mundshëm në mekanizmin e pagesave, disponueshmërinë e anijeve dhe sigurimin e transportit nga plani i G7 për të vendosur një kufi çmimi për të frenuar të ardhurat e naftës së Moskës. Moska ka kërcënuar të ndalojë eksportet në vendet pjesëmarrëse në plan.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri i çmimit të naftës ruse do të përfitojë nga Kina dhe India.

Disa rafinerë të pavarur kanë blerë furnizime alternative nga Brazili dhe Afrika Perëndimore për t’u mbrojtur kundër ndërprerjes së naftës ruse në dhjetor, pavarësisht çmimeve më të larta, thanë tregtarët, pasi ato rrisin prodhimin pas mirëmbajtjes.

Normat e funksionimit në rafinerët e pavarur janë ngjitur në rreth 64% në fillim të nëntorit, nga 58% dy muaj më parë, treguan të dhënat nga konsulenca Zhuochuang.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications