12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Dëgjoni zhurmën e motit në planetin Mars

Duhen Lexuar

Për herë të parë, roboti Perseverance i dërguar në Mars ka arritur të regjistrojë zhurmën e një stuhie në planetin e kuq. Stuhia kaloi shumë pranë robotit teksa ai po eksploronte një liqen të lashtë në Mars dhe për shkak se e kishte mikrofonin ndezur, regjistroi gjithçka.

Stuhitë e fuqishme, të quajtura “djaj pluhuri”, janë të zakonshme në Mars dhe janë pjesë e panoramës meteorologjike në këtë planet.

Gjatë misioneve të tjera të robotit të dërguar nga NASA atje, janë mbledhur foto dhe të dhëna për kushtet e motit. NASA madje ka arritur të regjistrojë sinjale sizmike dhe magnetike të krijuara nga “djajtë e pluhurit”. Por deri tani, mungonin zhurmat.

Roboti Perseverance zbriti në Mars në shkurt 2021, duke u bërë misioni i parë hapësinor në planetin e kuq që mbante edhe mikrofona. Regjistrimi ka ndodhur më 27 shtator 2021. Gjatë videos 11-sekondëshe dëgjohen dy momente me erë me frekuencë të ulët dhe më pas një zhurmë më e madhe, e shkaktuar nga stuhia.

Dr. Naomi Murdoch, kërkuese nga Instituti i Aeronautikës dhe Hapësirës në Universitetin e Tuluzës, thotë për CNN se të dhënat e marra nga stuhitë janë të rëndësishme për të kuptuar klimën në Mars. “Kjo është e rëndësishme edhe për misionet hapësinore, pasi na jep një ide për dëmet që mund t’u shkaktohet pajisjeve”.

nasa 1024x576

Moment historik, NASA prodhon oksigjen në Mars

100 ditë në Mars fotot më të bukura nga “Planeti i Kuq” 1024x576

<!–

–>

100 ditë në Mars, fotot më të bukura nga “Planeti i Kuq”

utah 1280x720

<!–

–>

Në Hënë apo në Mars?! Dhjetë vende “aliene” në planetin tonë

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit