12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Diskutohet në kuvend projektbuxheti 2023 – Rama: Rritje të pagës minimale. Tabaku: Buxhet i taksave të larta

Duhen Lexuar

Me tone të ashpra midis mazhorancës dhe opozitës është zhvilluar seanca plenare në Kuvend për diskutimin e ligjeve të paketës fiskale dhe projektbuxhetit të vitit 2023. Në fjalën e tij kryeministri Edi Rama përmendi disa nga vendimet që do të merren në 2023 si rritja e pagës minimale, rritja e pagave për sektor të caktuar, rritja e mbështetjes ekonomike dhe heqjen e taksave për biznesin e vogël.

“Do të risim edhe njëherë nivelin e pagës minimale që e kemi rritur dy herë këtë vit, do ta çojmë në 36 mijë lekë të reja me qëllim që ta çojmë në 38 mijë lekë të reja. Nga kjo rritje janë 21 mln dollarë që përfitohen drejtëpërdrejtë nga ata që paguhen me pagën minimale. Për 100 mijë familje janë 3500 lekë që shtohen cdo muaj falë rritjes së këtij viti. 3.3 mld lekë efekti i rritjes së pagave në administratën publike që i takon konsolidimit të asaj që miratuam që në shtator. Do të vazhdojë edhe rritja e pagave 6% për punonjësit e arsimit, shëndetësisë dhe zjarrfikësit, rritje tjetër për ushtarakët, do vazhdojmë të mbështesim familjet duke rritur nivelin e pagave që nuk takohen në 50 mijë lek Në raport me 2013 fondi për pensionet nga 76.9 miliard në 2023 shkon thuajse dyfish, në 141.4 miliard. Të rinjtë që kanë një familje të re ne do t’u japim mundësi për kredi të garantuar në shteti.”

Në fjalën e saj deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e cilësuar buxhetin 2023 me rritjen më të lartë të taksave dhe të detyrimeve të prapambetura.

Mbrojtja për familjet e bizneset nga rritja e çmimit të energjisë elektrike është një ndër premtimet e kryeministrit të parashikuar në buxhetin e 2023.

Marinela Lina /

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit