11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Historia sekrete e prodhuesit të njohur europian të makinave që nuk e filloi si një i tillë!

Duhen Lexuar

Duket si një mulli klasik prej druri dhe ju ndoshta keni përdorur një të tillë pa e kuptuar. Por është, në fakt, një mulli piperi dhe kripe Peugeot. Po, rezulton se kompania franceze ka prodhuar mullinj me piper, kripë dhe kafe për më shumë kohë se sa ka bërë makina.

Ai konsiderohet nga shumë si mulliri më i mirë i piperit në botë. Ai vjen me një garanci të përjetshme dhe pjesët llogariten të jenë të pamundura për t’u konsumuar. Çelësi është te dhëmbët në formë spirale që kapin kokrrat e piperit ndërsa bluhen. Secila prej tyre çahet në gjysmë përpara se të fillojë bluarja, duke përdorur të njëjtën teknologji që përdoret për prodhimin e kushinetave me top. Doreza në pjesën e sipërme ju lejon të rregulloni madhësinë e piperit që dëshironi të bluani, nga kokrrat e grimcuara për biftek deri tek ato të bluara imët për salcat delikate.

Historia fillon në vitin 1810, kur vëllezërit Peugeot e shndërruan mullirin e familjes së miellit në çelik. Ata filluan të bëjnë vegla, mekanizma orësh dore dhe muri, si dhe korse, makina qepëse dhe hekura.

Në vitin 1840, ata bënë mullirin e tyre të parë të kafesë. Kjo mbeti në prodhim deri në vitin 1975, duke u bërë elektrike gjatë rrugës. Pasoi mulliri i piperit dhe sistemi i tij i bluarjes u patentua, i gjithi nën emblemën e luanit. Kompania qëndroi në kuzhinë dhe prodhoi lavatriçe, radio dhe, gjatë viteve 1960, përpunuesin e parë të ushqimit – Peugimix.

Dhe kështu status quo-ja do të kishte mbetur po të mos ishte shfaqja e makinave. Armand Peugeot ishte një fans. Kushëriri i tij Eugène nuk ishte. Kështu kompania u nda në dysh. Sipas kushteve të ndarjes, kompanisë së Eugène, Les Fils de Peugeot Frères, iu ndalua të prodhonte makina dhe gjysmës së Armandit, La Société des Automobiles Peugeot, iu ndalua të bënte vegla, automjete me dy rrota, triçikleta dhe katërçikleta me shalë.

Djemtë e Eugène lëshuan markën e tyre të makinave, Lion Peugeot, në vitin 1905 dhe filluan të bëjnë modele. Pesë vjet më vonë, kompanitë u bashkuan edhe një herë. Por shumë njerëz ende nuk e kuptojnë lidhjen midis dy produkteve. Kathy Davies, nga www.salamandercookshop.com, thotë: “Njerëzit duket se dinë të shqiptojnë emrin e makinës, por kur shohin mullirin e piperit, ata kërkojnë një ‘Pewjo’ dhe nuk e bëjnë lidhjen.”

“Megjithatë, është mulliri më fantastik i piperit. Çdo pjesë e tij është projektuar aq mirë sa që pasi të keni përdorur njërën prej tyre, nuk mund të ktheheni në një tjetër.”


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit