16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

“Kërkesa e shtuar për mallra rriti inflacionin” – Banka Qendrore parashikon ecuri pozitive për ekonominë në vijim

Duhen Lexuar

Kërkesa e shtuar për mallrat e konsumit, si dhe rritja e konsiderueshme e pagave në sektorin publik ishin dy nga shkaqet kryesore që rritën inflacionin gjatë tremujorit të tretë të vitit.

Kreu i Departamentit të Politikës Monetare në Bankën e Shqipërisë, Erald Themeli, ka shpjeguar se për të frenuar këtë tendencë, Këshilli Mbikqyrës u detyrua të rrisë normën bazë të interesit në 3,25%.

Bazuar në të gjitha zhvillimet e deri tanishme, Banka e Shqipërisë ka pritje pozitive për ekonominë edhe gjatë muajve në vijim.

Dorian Koça/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications