29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Menaxheri financiar ankohet se po paguhet 128 mijë dollarë në vit “për të mos bërë asgjë”!

Duhen Lexuar

Menaxheri financiar irlandez i rrjetit kombëtar hekurudhor të Irlandës pretendon se paguhet rreth 130,000 dollarë në vit për të ngrënë drekë dhe për të lexuar gazeta gjatë gjithë ditës.

Të paguhesh për të mos bërë asgjë në thelb nuk tingëllon si diçka për të cilën shumica e njerëzve do të ankoheshin, por për punonjësin e hekurudhave irlandeze, Dermot Alastair Mills, është diskriminim.

Menaxheri financiar pretendon se pasi u bë një sinjalizues në kontabilitetin e kompanisë në vitin 2014, ai u lirua gradualisht nga pothuajse të gjitha detyrat e tij dhe tani kalon shumicën e ditëve duke darkuar dhe duke lexuar gazeta. Pavarësisht gjithë kësaj, ai ende e arkëton rrogën e tij të rregullt çdo muaj.

“Unë blej dy gazeta, Times dhe Independent, dhe një sanduiç. Shkoj në zyrën time, ndez kompjuterin tim, kontrolloj emailin tim. Nuk ka email apo mesazhe nga kolegët në lidhje me punën”, tha Mills në Komisionin Irlandez të Marrëdhënieve të Punës.

Ulem, lexoj gazetën dhe ha sanduiçin tim. Pastaj rreth orës 10:30, nëse ka një email që ka nevojë për përgjigje, unë i përgjigjem. Nëse ka një punë të përfshirë, unë e bëj atë punë. Do të thosha se nëse do të merrja diçka që më kërkon të bëj punë një herë në javë, do të isha i emocionuar.”

Menaxheri financiar tha se ai ishte përgjegjës për rreth 261 milionë dollarë në buxhetet kapitale nga viti 2000 deri në rrëzimin financiar në 2007. Ai u promovua në vitin 2010, por karriera e tij filloi të shpërbëhej në vitin 2013, kur dyshohet se u detyrua të merrte një rol të ri dhe u detyrua të merrte tre muaj pushim mjekësor.

Mills pretendon se kur u kthye, ai vuri re “disa probleme” me debitorët dhe dërgoi një raport “të mirëbesimit” te CEO i Irish Rail në mars 2014 përpara se t’i jepte një zbulim të mbrojtur Ministrit të Transportit. Që atëherë, përgjegjësitë e tij në kompani janë zvogëluar, si dhe portofoli i tij buxhetor.

Mills tha se kur avokati i tij tha se ai po paguhej “për të mos bërë asgjë”, ai po fliste për përdorimin e aftësive të tij. Menaxheri financiar shtoi se ai ndihet “i izoluar dhe i përjashtuar nga takimet e kompanisë dhe mundësitë e trajnimit”. Seanca e radhës për rastin e pazakontë është caktuar për në fillim të vitit të ardhshëm.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications