30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Punëtorët në mbarë botën thonë se ky është qyteti më i mirë amerikan për emigrantët!

Duhen Lexuar

Në mbarë botën, njerëzit pajtohen se qyteti më i mirë i SHBA-së për të jetuar dhe punuar jashtë vendit është Miami, Florida. Plazhi i Floridës së Jugut dhe destinacioni i jetës së natës renditet i 12-ti nga 50 qytete globale si një vend kryesor për emigrantët për të jetuar dhe punuar jashtë vendit, sipas një sondazhi me më shumë se 12,000 të anketuar nga InterNations, një komunitet emigrantësh në internet me më shumë se 4.5 milionë anëtarë globalë. Jo shumë prapa është qyteti i Nju Jorkut, i cili renditet i 16-ti nga 50.

Miami dhe Nju Jorku janë të vetmet qytete të SHBA-së të konsideruara për renditjen, e cila kërkon një mostër prej të paktën 50 pjesëmarrësve të anketës që jetojnë në destinacion. Sondazhi, i kryer në shkurt 2022 dhe i publikuar në fund të nëntorit, u kërkoi emigrantëve të vlerësonin kënaqësinë e tyre në pesë kategori kryesore, duke përfshirë cilësinë e jetës (si mjedisi i shëndetshëm dhe transporti publik i fuqishëm), lehtësinë e vendosjes (miqësia e tillë e banorëve vendas) , financat personale (të tilla si aksesi në kujdesin shëndetësor të përballueshëm), puna jashtë vendit (si siguria e punës dhe një ekonomi e qëndrueshme lokale) dhe “thelbësoret e emigrantëve”, i cili mbulon jetën dixhitale, opsionet e strehimit, barrierat gjuhësore dhe trajtimin e qeverisë lokale dhe detyrat administrative.

Emigrantët në Miami thonë se është shumë e lehtë të vendosesh, të përshtatesh me kulturën lokale, të gjesh akses në internet me shpejtësi të lartë në shtëpi, të paguash pa pasur nevojë të marrësh para në dorë dhe të hapësh një llogari bankare lokale.

Miami është bërë gjithashtu një pikë e nxehtë në rritje për amerikanët: Një pjesë e vogël e kompanive të teknologjisë dhe financave u zhvendosën atje gjatë pandemisë, të joshur nga moti i ngrohtë dhe avantazhet tatimore. Njerëzit gjithashtu kanë ndërruar qytete të mëdha si Nju Jorku dhe Los Anxhelosi për Miami, ku një fluks i nxitur nga Covid ka nxitur tregun e pasurive të paluajtshme dhe e ka bërë më të kushtueshëm jetesën.

Qyteti i Floridës Jugore nuk u rendit aq mirë në indeksin e “punës jashtë vendit” të sondazhit. Ndërsa të ardhurit gëzojnë mundësi të bollshme karriere dhe një komunitet kreativ biznesi, afërsisht 1 në 4 është i pakënaqur me orët e punës. Ata gjithashtu raportojnë se janë të pakënaqur me transportin publik të Miami dhe kujdesin shëndetësor të papërballueshëm, nëse jo plotësisht të paarritshëm.

Në numrin 16, të sapoardhurit në Nju Jork thonë se qyteti është i mrekullueshëm për karrierën e tyre, me një shumicë që thonë se janë të kënaqur me tregun lokal të punës, të kënaqur me mundësitë e tyre personale të karrierës, transportin publik të fuqishëm dhe jetën dixhitale të aksesueshme. Megjithatë, dobësia më e madhe e të jetuarit atje është në frontin e financave personale: 58% e emigrantëve që jetojnë në Nju Jork janë të pakënaqur me koston e jetesës, krahasuar me 35% që ndihen të njëjtën gjë në mbarë botën.

Në përgjithësi, Majami dhe Nju Jorku dallohen me mundësi të shkëlqyera për kohën e lirë, perspektivat e karrierës, një kulturë mikpritëse dhe pak pengesa gjuhësore, por janë zvarritur me kosto të lartë të jetesës dhe rezultate të ulëta në indeksin e “cilësisë së jetës” të InterNations, duke përfshirë udhëtimin dhe transportin, shëndeti dhe mirëqenia, dhe siguria dhe mbrojtja.

Megjithatë, një shumicë dërrmuese, 85%, e emigrantëve që jetojnë në Miami janë të kënaqur me jetën e tyre në përgjithësi, si dhe 74% e emigrantëve në Nju Jork, krahasuar me mesataren globale prej 71%. Valencia, Spanjë, është qyteti nr. 1 për emigrantët që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit në vitin 2022 në rang botëror, e ndjekur nga Dubai dhe Mexico City.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications