16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Shtrenjtohen kreditë – Rritet norma bazë e interesit, Sejko: Masa, për të kthyer inflacionin në normë!

Duhen Lexuar

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të rrisë normën bazë të interesit në 3.25%, nga 3% që ishte deri më tani.

Vendimi u njoftua nga guvernatori Gent Sejko, ndërkohë që ky ndryshim prek drejtpërdrejt normat e kredive, që tani do të jenë më të larta.

Kjo është norma më e lartë e interesit, të paktën nga viti 2013, teksa Sejko e argumentoi vendimin për reduktimin e stimulit monetar me nevojën për të garantuar kthimin në normë të inflacionit vitin që vjen.

Sejko foli edhe për rritjen ekonomike, që sipas tij do të jetë më e ulët vitin që vjen si pasojë e faktorëve ndërkomëbtarë.

Ndërkaq, sa i takon kursit të këmbimit Sejko tha se ai nuk pritet të kthet në nivelt e mëparshme Brenda një kohe të shkurtër.

Ola Mitre /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications