11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Strehon 4 mijë yje, teleskopi i NASA-s sjell pamje nga reja kozmike që ndodhet 5000 vite dritë larg

Duhen Lexuar

Teleskopi hapësinor Hubble ka shkrepur disa imazhe mbresëlënëse të një reje kozmike që gjendet rreth 5000 vite dritë larg Tokës (1 vit dritë është më shumë se 5.8 milionë milje).

Në foto shihet një grup yjor brenda murit rrotullues të pluhurit dhe gazit nga Mjegullnaja e Lagunës, një re gjigante ndëryjore në yjësinë e Shigjetarit.

Clustereri, i njohur si NGC 6530, përfshin të paktën 4000 yje, duke e bërë atë një nga grupimet më të mëdha të hapura të zbuluara.

Këta yje janë të vendosur brenda gazrave të kuq, blu dhe portokalli të mjegullnajës, një nga vetëm dy mjegullnajat që formojnë yje, pak të dukshme nga gjerësia e mesme e veriut.

Hubble është një operacion i përbashkët midis NASA-s dhe Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), e cila e nisi teleskopin nga Toka në vitin 1990.

Hubble u konceptua për herë të parë në vitet 1940 dhe u quajt fillimisht Teleskopi i Madh Hapësinor.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit