16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Studimi: Mikroçipë nga myshku i drurit

Duhen Lexuar

Mikroçipët kanë një bazë izoluese të bërë nga plastika jo e riciklueshme. Studiuesit e kanë zëvendësuar atë me lëkurën e biodegradueshme të një kërpudhe, duke marrë rezultate premtuese.

Çdo vit, bota prodhon rreth 50 milionë tonë mbeturina elektronike, duke përfshirë çipa të telefonave celularë dhe kompjuterikë dhe mikroçipë që përbëhen kryesisht nga një bazë ftohëse dhe izoluese – e quajtur substrat e bërë nga polimere plastike të pariciklueshme. Një ekip studiuesish austriakë ka zbuluar së fundmi se lëkura e një myshku të drurit mund të jetë një zëvendësim i biodegradueshëm dhe rezistent i plastikës, duke i lejuar ata të prodhojnë çip më miqësore me mjedisin dhe të riciklueshme. Rezultatet e studimit u publikuan në Science Advances.

Myshku në fjalë është Ganoderma lucidum, një kërpudhë parazitare që rritet në dru lisi ose gështenje. E veçanta e saj është se zhvillon një lëkurë që mbron aparatin e saj vegjetativ, nga bakteret dhe kërpudhat e tjera. Kjo lëkurë, e cila nuk rritet në kërpudhat e tjera, kur nxirret dhe thahet është fleksibël, izoluese dhe rezistente (i toleron mirë temperaturat mbi 250 °C) dhe ka një trashësi të ngjashme me atë të një fletë letre.

Të gjitha këto janë veti ideale për nënshtresën e një qarku elektronik: “Nëse mbahen larg burimeve të lagështisë dhe dritës UV, lëkura ndoshta mund të zgjasë qindra vjet”, shpjegon Martin Kaltenbrunner, një nga autorët e studimit.

“Në të njëjtën kohë, ai mund të dekompozohet në tokë në vetëm dy javë, gjë që lehtëson riciklimin e tij”, shton ai.

Testet treguan se kapaciteti përçues i lëkurës së G. lucidum është pothuajse i barabartë me atë të polimereve plastikë që përdoren normalisht në çip. Substrati i kërpudhave gjithashtu ruajti vetitë e tij edhe pasi u palos më shumë se dy mijë herë.

Substrati bio mund të gjejë disa aplikime, nga pajisjet e veshura të përdorura në teknologjinë mjekësore për të monitoruar shëndetin e pacientëve, deri te bateritë e thjeshta që fuqizojnë pajisje me fuqi të ulët, si sensorët Bluetooth ose etiketat RFID .

“Prototipet janë të pabesueshme dhe rezultatet janë revolucionare”, komentojnë ekspertët. Tani mbetet vetëm të vazhdojmë testet dhe të shohim se deri në çfarë mase ky zbulim mund të rinovojë mënyrën e prodhimit të pajisjeve elektronike.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit