29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

historik

Importi i makinave koreane, rekord historik në Shqipëri – Tejkalojnë Zvicrën, tregu arrin 6 miliardë lekë!

Viti 2023 rezulton të ketë qenë një vit bumi për importin e makinave nga Korea duke përmbysur ndjeshëm tendencën e viteve të fundit. ...

Të ardhura të bollshme në buxhet, rekord historik suficiti – Qeveria rrit arkëtimet e pakëson shpenzimet. Plus 47 miliardë lekë për 6-mujorin

Të ardhurat e bollshme në buxhet dhe shpenzimet relativisht të ulëta kanë sjellë për pasojë që suficiti fiskal të arrij rekordin historik prej 47...

Kriza kaloi?! Besimi në ekonomi në nivelin më të lartë historik

Teksa inflacioni qëndron në nivelin e 7.1% dhe interesat e kredive janë të dyfishuara, ekonomia shqiptare regjistron nivele të forta rritjeje, dhe shfaq së...

Inflacioni “zbutet”, por jo për ushqimet – Prekin rekord historik, 15.3% më të shtrenjta se një vit më parë

Norma e inflacionit ka zbritur pranë 7.9% gjatë nëntorit, tregojnë shifrat e Institutit të Statistikave. Gjatë tetorit ndërkohë, inflacioni fiksohej në 8.3%, që ishte...

Një rrugëtim historik në tranzicionin demografik të Shqipërisë. Nga taksa e beqarisë në vitet ’60 te politikat ”pro-nataliste” që u aplikuan ndër vite ...

Nga Kreshnik KUÇAJ Emisioni “DOSJA E” në SCANTV Diskutimi për nevojën e një ndërhyrje shtetërore në zhvillimet demografike në vend nisin në vitet ’30 në Shqipëri. Në...

Inflacioni bazë shënon rekord të ri historik, por rritja ngadalësohet: a do të “frenojë” Banka e Shqipërisë?

Inflacioni bazë u rrit për të nëntin muaj radhazi në tetor, duke arritur një rekord të ri historik. Sipas të dhënave nga Banka e...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications