30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Të rinjtë, rreth 200 mijë më pak në 15 vite – Shifrat e diskutuara në “Studio Intel”, nga të dhënat demografie e deri te pjesëmarrja në politikë

Duhen Lexuar

Këtë të enjte në emisionin “Studio Intel” u diskutua gjërësisht për të rinjtë duke marrë spunto edhe nga dita e rinisë. Fokusi kryesor i emisionit përqëndrohej në situatën apo gjendjen e rinisë në Shqipëri ditët e sotme referuar shifrave duke filluar nga të dhënat demografike, shifrat e puënsimit, pjesëmarrja e tyre në politike, por edhe profilin e një të riu mesatar në vendin tonë. I ftuar për të diskutuar më shumë mbi këtë temë, Zoti Migen Qiraxhi nga Qendresa Qytetare, u shpreh se e sheh situatën dramatike dhe se shkaktarët kryesorë për gjendjen e të rinjve sot janë politikëbërësit.

Gjithashtu Z. Qiraxhi e ndali fokusin në problematikat e mos gjetjes së të dhënave statistikore si pasojë e papërgjegjësi së shtetit dhe institucioneve tona.

Gjithashtu i ftuar për të folur mbi temën ishte edhe Z. Renis Meta, pedagog i fakultetit të Shkencave Sociale. Ai u ndal kryesisht mbi braktisjen e auditorëve dhe shkollave si pasojë e largimit të të rinjve.

Për më tepër në Studio Intel këtë të enjte u fol edhe për faktin se gjatë 15 viteve të fundit në Shqipëri numri i të rijve ka rënë me rreth 200 mijë.

Xhorxhina Deda /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications