30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Tregu i kriptomonedhave tani vlen më shumë se 3 trilion dollarë

Tregu pak më shumë se një dekadë i vjetër për asetet dixhitale tashmë afërsisht është katërfishuar nga vlera e tij në fund të vitit 2020, pasi investitorët ndihen më komod me tokenat e krijuar si Bitcoin, dhe rrjetet si Ethereum apo Solana vazhdojnë të përmirësohen dhe të tërheqin funksionalitete të reja.

Duhen Lexuar

Tregu pak më shumë se një dekadë i vjetër për asetet dixhitale tashmë afërsisht është katërfishuar nga vlera e tij në fund të vitit 2020, pasi investitorët ndihen më komod me tokenat e krijuar si Bitcoin, dhe rrjetet si Ethereum apo Solana vazhdojnë të përmirësohen dhe të tërheqin funksionalitete të reja. Entuziazmi për mundësitë e financave të decentralizuar dhe për token-at të pa zëvendësueshëm është në rritje, dhe memecoins si Dogecoin dhe Shiba Inu vazhdojnë të tërheqin vëmendje.

“Bitcoin duket se po bëhet më i qëndrushëm dhe nuk po krijon më luhatje të mëdha, ndërsa Ether ka të ngjarë të konfirmojë një shpërthim afatgjatë duke nisur nga kjo javë”, tha Katie Stockton, themeluese dhe partnere menaxhuese e Fairlead Strategies, në një komunikim me The Time.

Të premten, kapitali i përgjithshëm i tregut të kriptomonedhave ishte rreth 3 trilion dollarë, sipas informacioneve të CoinGecko. Token i tretë dhe i katërt sipas vlerës financiare, Binance Coin dhe Solana, janë rritur me më shumë se 20% në shtatë ditët e fundit; të shtatë monedhat më të mëdha janë rritur gjatë javës së fundit.

Bitcoin u rrit me 5.8% në fillim të javës duke iu afruar rekordit të mëparshëm prej rreth 67 000 dollarë. Ether avancoi deri në 3.6% në një nivel të ri prej 4 795 dollarësh.

Kompanitë kripto, si Marathon Digital Holdings Inc. dhe Riot Blockchain Inc., mblodhën më shumë se 10% të hënën. Coinbase Global Inc., bursa më e madhe në SHBA, fitoi deri në 3.6%, një ditë përpara se të raportonte rezultatet e tremujorit të tretë.

Sigurisht, kripto është jashtëzakonisht e paqëndrueshme. Herën e fundit që Bitcoin arriti këto nivele, ai ra disa mijëra dollarë dhe iu nënshtrua korrigjimeve të shumta që e përgjysmuan atë. Monedhat e tjera janë edhe më të paqëndrueshme – memecoin kërcejnë herë pas here në mënyrë të egër – dhe mashtrimet dhe hakimet ndodhin me një farë frekuence të çuditshme.

“Rritja aktuale e Bitcoin është nxitur nga debutimi i tregtimit në SHBA i një ETF të lidhur me Bitcoin, si dhe nga sondazhi i fundjavës në Twitter i Elon Musk” – tha Ben Caselin, kreu i kërkimit dhe strategjisë në shkëmbimin e kriptove AAX. “Me Shiba dhe memecoins të tjerë që janë rritur kohët e fundit, dhe riemërimin e Facebook në Meta, interesi për altcoin vazhdon të rritet.” – vazhdoi ai.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications